Ознака: астма
Македонија 13.09.21 | 12:32

Среде корона на болни од астма им се лоши во судница

Денешното рочиште за случајот „Топлик“ го следат триесетина присутни, обвинети, записничари, судии, новинари. Судењето се одвива во мала сала каде што е загушливо,...

Здравје 11.02.21 | 19:08

Лек за астма помага при ковид-19

Лек против астма може драматично да го намали ризикот од хоспитализација, симптомите и времето на опоравување кај пациенти со Ковид-19 доколку се употребува една недела...

Вести 30.07.20 | 10:21

Пет ризични групи: Oвие пациенти имаат најмали шанси да ја преживеат короната

Иако секој може да заболи од корона не секој има подеднакви шанси да се излечат.Според докторите, постојат пет ричични групи кои потешко можат да се извлечат. Дебели...

Здравје 09.07.20 | 21:10

Вистината е друга: Медицинската сестра откри зошто девојчето прима инфузија пред болница

Фотографија од девојче кое прима инфузија пред детскиот оддел на болницата во Нови Пазар се прошири како молња на социјалните мрежи, а во таа прилика, на Фејсбук објави...

Здравје 16.04.20 | 09:26

Совети и препораки за пациенти со пулмонални заболувања во услови на пандемија со ковид-19

Во услови кога на глобално ниво е прогласена пандемија поради рапидно ширење на вирусот ковид-19, Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија упатува стручни...