Ознака: АСНОМ
Македонија 10.08.22 | 18:59

Ставена само за посетата на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден била од времен карактер

Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер со цел да се реализира посетата на претседателот Стево...

Балкан 10.08.22 | 13:45

Не издржа ни десет дена: Tргната плочата за АСНОМ во Прохор Пчињски

Извадена е плочата поставена во чест на одржаното заседание на АСНОМ во манастирот Прохор Пчињски. Македонски државјани кои го посетиле манастирот за expres.mk тврдат...

Македонија 04.08.22 | 11:55

Бугарска фондација во Македонија бара да се одлучиме дали сме за Илинден или АСНОМ, не можело за двете

Бугарската фондација во Македонија позната по нивните антимакедонски, негаторски и скоро фашистички ставови, Фондација Македонија, на Фејсбук бара од Македонија да...

Македонија 02.08.22 | 09:27

Ги обележуваме двата илиндена – Во чест на востаниците и на делегатите од АСНОМ

Во Македонија традиционално на 2 август се празнува почетокот на Илинденското востание, како и одржувањето на првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното...

Македонија 19.07.22 | 12:01

Османи прифатил дека македонскиот јазик произлегол од бугарскиот?

Додека денеска во Брисел нашата државна делегација се слика на фотосесијата посветена само на почетниот чекор за официјален старт на преговорите на Македонија за членство...

Скопје 02.04.22 | 09:40

Арсовска: За четири месеци решивме три пати повеќе предмети за АСНОМ отколку претходното раководство во три години

За само четири месеци успеавме да решиме скоро три пати повеќе предмети за АСНОМ, отколку претходното раководство за три години. Со разговор со граѓаните на терен, без...

Скопје 25.03.22 | 13:22

Арсовска: За четири месеци се решени повеќе од двојно спорни предмети за АСНОМ во споредба со претходното раководство за три години

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска денес на прес конференција за мостот АСНОМ сподели со јавноста кои се спорните предмети коишто треба да се решат за...

Скопје 22.12.21 | 15:48

Арсовска: Ќе се доврши мостот на булеварот „АСНОМ“

Градоначалникот на Град Скопје Данела Арсовска денеска изјави дека ќе се доврши изградбата на новиот мост на булеварот „АСНОМ“. Некој отпочнал да гради мост без да...

Скопје 30.09.21 | 10:18

Шилегов: Новиот мост на булеварот АСНОМ се отвора за еден месец

Привршуваат градежните работи на новиот мост на булевар АСНОМ, кој според планот се отвора за употреба во текот на наредниот месец. Мостот е веќе споен по интензивните...

Македонија 02.08.21 | 18:43

Говорот на Панко Брашнаров на првото Заседание на АСНОМ

Софија Куновска го обајви говорот на Панко Брашнаров на првото Заседание на АСНОМ. „Другарки и другари народни претставители,   Во овој момент, во ова историско место...

Македонија 02.08.21 | 10:44

Владата не случајно го заборава АСНОМ

На 2 Август 2021 година ќе се одбележат два значајни настана од историјата на македонскиот народ. Имено, тие настани се почетокот на Илинденското востание (2 Август 1903)...

Македонија 21.05.21 | 12:34

Документите потврдуваат дека Киро Глигоров не бил во делегацијата на Вис на средба со Тито

Кој и зошто лаже во македонската редакција на Википедија? Ова прашање се наметнува ако се разгледаат податоците на неформалната „енциклопедија“, за жал, поврзани со...

Македонија 12.02.21 | 14:14

Министерство за правда не дозволува ни АСНОМ да биде кратенка на граѓанско здружение

Лани во октомври здружението на граѓани Асоцијативно собрание на народна обнова на Македонија – АСНОМ, Скопје не доби дозвола за регистрација, бидејќи Министерството...

Црна хроника 09.01.21 | 09:30

Булеварот пуштен, семафорите не работат: Ќе превземе ли некој одговорност за сообраќајките и трките на „АСНОМ“?

Вчерашната сообраќајка е само една од низата незгоди, кои, за жал, се сè почести на булеварот ,,АСНОМ‘‘. Сударот помеѓу „сузуки балено“ и комбе „фолсваген“ се случи...

Македонија 02.12.20 | 09:25

Срам ни нанесоа Бугарите кои 3 години беа џандари на Хитлер на Балканот: Говор на бугарскиот министер Трпешев на заседание на АСНОМ

Бугарскиот министер Добри Трпешев на 28 декември 1944 година во Скопје на Второто заседание на АСНОМ одржал говор со извинување и покајание за соработката на Бугарија...

Балкан 11.09.20 | 20:00

За Ковачев и АСНОМ е антибугарски

Најпознатиот пратеник во Европскиот парламент од партијата на премиерот Бојко Борисов побрза да најави блокада на европскиот пат на Македонија веднаш откако Зоран...

Македонија 29.06.20 | 14:18

Стојаноска: Нема да ги порекнеме АСНОМ и хероите на македонската историја

Носителот на листата на коалицијата „Обнова на Македонија“ во шестата Изборна единица, Дафина Стојаноска денеска во рамки на предзиборните активности положи цвеќе...

Македонија 02.08.19 | 10:19

Делегација од Кабинетот на Пендаровски положи цвеќе пред спомениците на АСНОМ и Никола Карев

Делегација од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, предводена од генералниот секретар Миле Бошњаковски утрово по повод националниот празник Илинден, положи...

Македонија 15.12.18 | 11:07

Ќулавкова: Кој ги користи преговорите за името за ревизија на Македонија?

Кому му одговара прашањето за името да биде параван за процесот на создавање на една нова Македонија, различна од сегашната, прашува академик Катица Ќулавкова. Грците...

Колумни 04.11.18 | 08:33

Велепредавникот Зоран Заев ги избриша одлуките на АСНОМ во Преамбулата на Уставот

Велепредавникот Зоран Заев и антинародната и антипатриотска СДСМ ги избришаа Одлуките на АСНОМ од Преамбулата на Уставот на Република Македонија. Со Аанднманот XXXIV...