Бугарската фондација во Македонија позната по нивните антимакедонски, негаторски и скоро фашистички ставови, Фондација Македонија, на Фејсбук бара од Македонија да се одлучи дали е за АСНОМ или за Илинден.

“Во Скопје еднаш засекогаш да се одлучи: АСНОМ или Илинден. Не може и двете, затоа што АСНОМ ги уби преживеаните илинденци! Не можете да ги величате убијците и нивните жртви. Време е за одлуки и реформи во Скопје! И нивниот претседател е под сите европски критики и кршење на преговарачката рамка на Скопје за ЕУ!”, велат од Фондацијата на Фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.