Ознака: апликација
Македонија 05.06.20 | 21:49

Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ни еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за помош во борба со корона...

Технологија 27.04.20 | 12:11

Се подготвува апликација која ќе ги поттикне граѓаните да ги почитуваат мерките

Четири млади лица изготуваат мобилна апликација  #ChallengerДома, која, како што сметаат,  ќе ги поттикнува граѓаните да ги почитуваат мерките, а ќе помогне на компаниите...

Македонија 18.04.20 | 23:49

Ќе има и стимулативни мерки за секој што ќе ја инсталира „Стоп корона!“

Владата денеска на 44. седница одлучи да им препорача на сите вработени лица во органите на државната управа, јавните претпријатија основани од државата, акционерските...

Твитови 13.04.20 | 16:37

Сашо Тасевски: Порака до дечкото со Апликацијата


Македонија 13.04.20 | 14:39

Апликацијата „Стоп Корона“ од денеска во употреба

Апликацијата „Стоп Корона“ од денеска и официјално е достапна на мобилните уреди. Станува збор за мобилна апликација наменета за откривање на близок контакт на потенцијално...

Балкан 09.04.20 | 21:56

Ќе предупредува и казнува: Турција ќе ги следи заболените преку апликација

Турските власти ќе го следат движењето на лицата кои се позитивни на коронавирусот и на нивните членови на семејството преку апликација за паметни телефони, соопшти...

Македонија 01.04.20 | 16:08

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека лицата кои се во изолација ќе се следат преку мобилна апликација која во моментов...

Здравје 15.03.20 | 10:22

Ова е мапата преку која можете да ја следите состојбата со коронавирусот во Македонија!

Состојбата со заболени лица од корона вирусот во Македонија може да се следи на мапата која може да ја најдете ТУКА која македонската компанија ГДи Скопје ја прилагоди...

Македонија 12.03.20 | 13:40

МВР промовира мобилна апликација за постапување на полициските службеници при избори

Мобилна апликација за едукација и освежување на знаењето за правата и обврски за постапување на полициски службеници за време на избори, беше презентирана денеска...

Здравје 12.03.20 | 10:55

Ако ја симнете оваа апликација, ќе се информирате за состојбата со коронавирусот во Македонија

МојВоздух/AirCare и Министерството за здравство изработија апликација за мобилните телефони која ќе ги информира корисниците за најновите информации од Министерството...

Економија 28.08.19 | 18:20

Преку веб-апликацијата МојДДВ може да видите колкав поврат сте направиле и да бришете сметки

Управата за јавни приходи вчера ги извести граѓаните дека веб апликацијата МојДДВ е достапна на следниот линк https://mojddv.ujp.gov.mk. Како што соопштуваат од УЈП, веб апликацијата...

Технологија 08.07.19 | 16:13

Лажна апликација на „Самсунг“ измами милиони корисници

Милиони корисници ја инспалираа лажната апликација на „Самсунг“ која ја најдоа на „плеј стор“. Updates for Samsung – Android Update Versions ја превзеле повеќе од 10 милиони корисници...

Македонија 19.04.19 | 20:06

Упатството со кое СДСМ прибира матични броеви на граѓаните и го следи нивното движење

Откако тимот на кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова откри скандал коj укажува на сериозно прекршување на изборниот процес и неколку закони со кои...

Македонија 18.04.19 | 16:39

Јавен обвинител ќе ја испитува апликацијата на СДСМ

Јавен обвинител од скопското јавно обвинителство ќе го истражува случајот со телефонската апликација на СДСМ, преку која од тимот на Гордана Сиљановска тврдат дека...

Македонија 18.04.19 | 14:03

Заев: СДСМ ги следи модерните технологии, но не задира во приватноста на граѓаните

Тврдењето на изборниот штаб на кандидатката за претседателка Гордана Силјановска Давкова дека СДСМ креирал андроид апликација „Избори 2019 година“, за која има сериозни...

Македонија 18.04.19 | 13:52

Невидена дрскост: СДСМ во живо ги менува хард дисковите во серверот поврзан со спорната апликација

Вчеравечер бевме сведоци на пренос во живо на Твитер како се менуваат хард дисковите во серверот на СДСМ за кои постојат сериозни индикации дека складираат лични податоци...

Македонија 17.04.19 | 17:37

Ѓорчев: СДСМ преку апликација следи кој каде оди и што пишува

Пратеникот Владимир Ѓорчев вели дека со апликацијата што вчера ја обелодени тимот на Сиљановска може да се следи кој каде се движи, каде бил, што лајкувал, што напишал...

Македонија 16.04.19 | 20:53

Избpишaнa апликацијата со која се следени активистите на ВМРО-ДПМНЕ, штабот на Сиљановска бара ОБСЕ-ОДИХP да го oдзeмe серверот!

Веднаш откако граѓанскиот штаб на кандидатката за претседателка Гордана Сиљановска Давкова откри дека СДСМ има спopна апликација за андроид телефони поставена на сервисот...

Македонија 16.04.19 | 19:52

Избpишaнa апликацијата со која се следени активистите на ВМРО-ДПМНЕ, штабот на Сиљановска бара ОБСЕ-ОДИХP да го oдзeмe серверот!

Веднаш откако граѓанскиот штаб на кандидатката за претседателка Гордана Сиљановска Давкова откри дека СДСМ има спopна апликација за андроид телефони поставена на сервисот...

Технологија 13.04.19 | 18:00

„Фејсбук“ го укинува „Месинџер“

По пет години од осамостојувањето на апликацијата „Месинџер“,  таа се враќа во рамките на апликацијата „Фејсбук“. До „Месинџер“ ќе се пристапува преку познатото...