Ознака: антикорупциска
Македонија 27.02.23 | 14:16

Антикорупциска отвори предмет за Артан Груби

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната редовна седница потврди дека пред десет дена е отворен предмет за првиот вицепремиер и министер...

Македонија 29.07.22 | 18:18

Антикорупциска бара да се укинат вработувањата по етничка припадност: Ги тераме луѓето да се понижуваат и да лажат за вработување

Да се укинат вработувањата по етничка припадност, бара антикорупциска. Тврди дека законот се злоупотребува, а за тоа институциите молчат. Според комисијата за спречување...

Македонија 25.03.22 | 18:56

Тупанчевски: Во Палермо бев на свој трошок

Министерот за правда, заедно со вишата јавна обвинителка Фатиме Фетаи и претседателот на Основниот суд Кавадарци, Лазар Нанев, беа во ложата на стадионот „Ренцо Барбера“...

Македонија 11.02.22 | 21:24

Ивановска: Државата треба да ги заштити граѓаните на чие име политичарите бараат да префрлат имот

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска, вели дека со законот за потекло на имот треба да се овозможи граѓаните да се...

Македонија 14.01.22 | 13:33

Антикорупциска: И во 2022 година во фокусот ќе биде ефикасно функционирање на системот

И во 2022 година фокусот на Државна комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе биде насочен кон ефикасно функционирање на системот согласно надлежностите утврдени...

Македонија 22.12.21 | 12:04

Арсовски: „Славија“ вреди над 20 милиони евра, антикорупциска да не спијат, бидејќи сите ќе бидат соучесници доколку се случи ваков криминал

Денеска продолжуваме со таканаречениот теренскиот попис на АД Славија. Да повториме, власта на СДСМ предводена од Зоран Заев и пиунот Димитар Ковачевски сака да ја...

Македонија 09.12.21 | 14:49

Ивановска: Се уште сме сведоци на партиски пазарења за високи раководни позиции

Како најголемо општествено зло, корупцијата ја поткопува демократијата и човековите права, продирајќи во сите сфери, особено онаму каде што ќе наиде на личности со...

Македонија 10.11.21 | 13:30

Антикорупциска распиша конкурс за средношколците за креативни решенија за кампања на тема заштита на укажувачите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) распиша јавен повик за изработка на цртежи, на кој може да учествуваат сите средношколци, особено оние од средните...

Македонија 01.11.21 | 13:11

Антикорупциска добила предмет за Судија, тој ќе биде ставен на листа за проверка на имот во 2022 година

По барање за преиспитување на одлука, односно постапувањето, водењето на постапката од страна на судија и барање за кривично гонење пред ОЈО, Државната комисија за спречување...

Македонија 01.11.21 | 10:49

Антикорупциска утврдила 710 функционери кое не поднеле анкетен лист за имотна состојба

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), од увидот во изданијата на Службен весник од 2021 година и по увидот во својата евиденција, утврдила дека во 710 случаи...

Македонија 10.10.21 | 18:16

Антикорупциска: Нема ништо спорно во рекламирањето на Данела Арсовска

Антикорупциска оцени дека нема ништо спорно во рекламирањето на независниот кандидат за градоналачник на град Скопје, Даниела Арсовска, иако таа ги користи средствата...

Скопје 04.10.21 | 13:20

Арсовска: Ќе депонирам изјава во Антикорупциска дека нема да има промена на мојата и имотната состојба на моето семејство

Денеска на прес-конференцијата посветена на тема корупција, независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје Данела Арсовска изјави дека како дел од нејзината...

Економија 26.07.21 | 11:45

Антикорупциска го оспори пред Уставен суд Законот за Kоридорите 8 и 10 Д

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ја достави до Уставниот суд Иницијатива за оценување на уставноста на Законот за утврдување јавен интерес...

Македонија 16.07.21 | 12:18

ДКСК бара од Пендаровски да не го потпише Законот за стратешки инветитор за изградба на автопати

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) своето мислење по однос на Предлог – законот за утврдување на јавен интерес и номинирање на стратешки партнер...

Скопје 09.07.21 | 14:22

Антикорупциска од Богдановиќ денеска ќе ја бара целата документација околу дозволата за градба и проектот за „Холидеј Ин“

Антикорупциска од градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ денеска ќе ја побара целата документација околу дозволата за градба и проектот за „Холидеј Ин“, дознава...

Македонија 06.06.21 | 13:49

Стоилковски: Како е можно директор на Катастар да има фирма за геодезија, а сопругата да добие концесија за производство на струја до 2054

Денеска следува уште една прес конференција со уште еден доказ и со уште една причина зошто Македонија тоне на сите мерења на корупцијата. Тоне на сите мерења за борбата...

Македонија 06.05.21 | 13:30

И Антикорупциска потврди дека Владата префрлила 7.8 милиони долари на „Старби“

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) е при крај со предметот за набавката на вакцините за ковид-19 и има информации што не се се уште целосни. Како што...

Македонија 22.04.21 | 17:40

Антикорупциска бара истрага за Тодоровиќ и Жерновски

Антикорупциската комисија побара од Јавното обвинителство да отвори истрага за злоупотреба на службената положба за поранешните градоначалници на општина Центар...

Македонија 10.04.21 | 15:11

Антикорупциска под лупа го става имотот на Драги Рашковски, екс генсекот на Владата

Антикорупциска под лупа го става имотот на екс генсекот на Владата Драги Рашковски. Откако вчера истражители од организиран криминал влегоа во фирмата Инвако груп...

Македонија 09.04.21 | 19:37

Антикорупциска отвори случај за владините хонорарци, ќе ги бара нивните имиња

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) отворила случај во врска со владините хонорарци, чии имиња не се обелоденети, информира претседателката на ДСКСК,...