Ознака: Андреј Пленковиќ
Свет 02.06.22 | 22:42

Пленковиќ ќе го тужи Орбан зашто Хрватите не можат да купуваат евтин бензин во Унгарија

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ дсе спротивстави на политиката на премиерот на Унгарија Виктор Орбан, според која, само оние со унгарски регистерски таблички...

Македонија 01.06.22 | 13:21

Мицкоски на средба со хрватскиот премиер Пленковиќ во Ротердам

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во рамките на посетата на Ротердам, по повод Конгресот на Европската народна партија, оствари пријателска средба со...

Свет 08.05.22 | 12:53

Пленковиќ пристигна во Киев на средби со Зеленски, Шмихал и Стефанчук

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска пристигна во Киев на средби со украинскиот претседател Володимир Зеленски, премиерот Денис Шмихал и претседателот на Врховната...

Балкан 27.04.22 | 09:08

Пленковиќ за дипломатскиот скандал на Милановиќ: Ако е фраер, нека ги блокира Шведска и Финска во НАТО

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ предизвика нов дипломатски скандал откако тој во вторник предложи Хрватска да го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО...

Балкан 31.03.22 | 09:29

Хрватскиот премиер по третпат стана татко: На синот му даде име кое е многу често во Србија и Македонија

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, доцна синоќа стана татко по трет пат. Тој доби син, кој ќе го носи името Иван. Хрватскиот премиер и неговата сопруга Ана Маслаќ...

Балкан 15.03.22 | 19:30

Пленковиќ го демантира Столтенгерг – дронот бил полн експлозив

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска во Загреб го демантираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој изјави дека дронот што падна во главниот град...

Балкан 11.03.22 | 11:38

Пленковиќ: Дронот што падна во Загреб е од руско производство

Хрватската Влада објави соопштение денеска откако во Загреб ноќеска се урна беспилотно летало. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој престојува во Париз на состанокот...

Балкан 20.02.22 | 10:48

Тага во домот на хрватскиот премиер, почина неговиот татко

Синоќа во Универзитетскиот болнички центар Загреб, по долго и тешко боледување почина Марио Пленковиќ (1947), татко на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, изјавил за...

Балкан 27.01.22 | 16:04

Пленковиќ „го подбра“ Милановиќ поради изјавите за Украина: Го уништува угледот на Хрватска

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ го обвини претседателот Зоран Милановиќ дека го уништува угледот и кредибилитетот на Хрватска. Пленковиќ додаде дека Владата се...

Балкан 26.01.22 | 09:09

Пленковиќ и се извини на Украина поради изјавата на Милановиќ

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и се извини на Украина за изјавата на претседателот Зоран Милановиќ дека е една од најкорумпираните земји и ги отфрли неговите...

Балкан 29.12.21 | 12:57

Пленковиќ погоден со топка снег во Петриња, на една година по земјотресот

Стотици граѓани незадоволни од динамиката на реконструкцијата на градот после катастрофалниот земјотрес денеска го пречекаа хрватскиот премиер  Андреј Пленковиќ...

Балкан 06.10.21 | 19:14

Пленковиќ побарал од Вучиќ да го реши проблемот со српскиот учебник што го негира хрватскиот јазик

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, на кратка средба во Брдо кај Крањ, на српскиот претседател Александар Вучиќ му порачал дека треба да се реши прашањето за учебникот...

Балкан 05.10.21 | 15:48

Пленковиќ: Негирањето на хрватскиот јазик во српски учебник е срамно и недозволиво

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ порача дека негирањето на хрватскиот јазик во учебник на Република Србија е срамно и недозволиво. Пленковиќ истакна дека истата...

Балкан 31.07.21 | 22:56

Курти до Пленковиќ: Косово никогаш нема да ја заборави хрватската хуманост

Во писмото до хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кое го објави владината служба за информирање, косовскиот премиер Албин Курти вели дека брзата реакција на хрватските...

Балкан 12.07.21 | 08:48

Хрватите го сакаат ХДЗ, но не и лидерот Пленковиќ

На врвот на листата на најнегативно оценети хрватски политичари се наоѓа премиерот Андреј Пленковиќ, а претседателот на Парламентот Гордан Јандроковиќ е меѓу првите...

Балкан 05.07.21 | 21:02

Пленковиќ за продолжување на политиката за проширување на ЕУ на Западен Балкан

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска учествуваше на виртуелниот самит на Берлинскиот процес, на кој лидерите на земјите-членки разговараа за напредокот и актуелните...

Балкан 28.05.21 | 10:26

Македонија ги скара хрватскиот претседател и премиер

Бугарската амбасадорка во Хрватска, Генка Весилева Георгиева, пријавила дека во изминатите денови во земјата се случиле три инциденти со бугарски државјани, и тие инциденти...

Балкан 25.05.21 | 20:44

Пленковиќ: Хрватска е на добар пат во 2022 година да влезе во Шенген, а потоа и во еврозоната

Хрватска е на добар пат во 2022 година да стане членка на Шенген зоната, а потоа и да влезе во еврозоната – изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во Брисел. Би...

Балкан 25.01.21 | 16:50

Пленковиќ: Не се почитуваат договорите со ЕУ, некои плаќаат повеќе за побрзо да дојдат до вакцини

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ оцени дека дипломатијата околу вакцините против Ковид-19 се претвора во нивно киднапирање. Реков дека „Вакцина дипломатијата“...

Македонија 22.01.21 | 09:08

Додека Мицкоски ги јакне врските со лидерите на ЕУ, Заев заглавен во афери и дворски игри

За само неколку денови лидерот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Николоски имаа  средби со неколку европски лидери кои јасно ја изразија поддршката за...