Ознака: Ана Стојаноска
Култура 15.06.24 | 09:51

Да го одржиме пламенот на креацијата и страста во создавањето нови промени, порачаа на затворањето на 58. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите и со концертот на Добрила и Дориан дуо во чест на наградените синоќа во Прилеп и официјално заврши 58. Македонски театарски фестивал „Војдан...

Култура 07.06.24 | 10:48

Промената е излез од конфорната зона, откривање на сопствените способности и инспирација за понатаму

58. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп почнува вечерва, под мотото „Промени се, промени сè“. Изложбата „Горан Стефановски и книгите“ што ќе биде отворена...

Култура 18.11.23 | 09:07

Промоција на книгата „Чашуле: приказнувачот“ од Ана Стојаноска

Монографијата „Чашуле: приказнувачот“ од Ана Стојаноска ќе биде промовирана денеска на сцената на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Книгата е заедничко издание...

Култура 16.11.23 | 10:23

Промоција на монографијата „Чашуле: приказнувачот“ од Ана Стојаноска на ФДУ

Монографијата „Чашуле: приказнувачот“ од Ана Стојаноска ќе биде промовирана в сабота, на 18 ноември во 16 часот, на сцената на Факултетот за драмски уметности во Скопје....

Култура 29.09.23 | 11:08

Ана Стојаноска член на жирито на МЕСС во Сараево

Уметничката директорка на МТФ „Војдан Чернодрински“, Ана Стојаноска, на претстојното 63. издание на МЕСС (Меѓународен фестивал на мали и експериментални сцени во Сараево),...

Култура 26.12.22 | 09:01

Објавен „Ние“, четвртиот роман на Ана Стојаноска

Романот „Ние“ на Ана Стојаноска е објавен деновиве во издание на „Арс Либрис“ (дел од „Арс Ламина – публикации“) од Скопје. Четвртиот роман на Стојаноска влезе во...

Култура 22.09.22 | 16:56

Ана Стојаноска е нова претседателка на МТФ „Војдан Чернодрински“

На денешното собрание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кое се одржа во Скопје, за нов претседател на Собранието на фестивалот е избрана д-р...