Ознака: ана петровска
Скопје 26.10.21 | 12:03

Ана Петровска негира дека нејзините гласови ќе одат кај Петре Шилегов

Ана Петровска, која беше независен кандидат за градоначалник на Град Скопје на граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“, во претпладневното гостување на телевизијата...

Македонија 26.10.21 | 10:37

Петровска: На овие избори ДОМ со ЛДП освои помалку гласови отколку самите во 2017

„Многу сме задоволни од резултатот на изборите, преку 20 граѓански организации 2 месеци пред одржувањето на изборите започнаа со работа. Граѓаните го препознале она...

Македонија 26.10.21 | 10:36

Морачанин: Приказната за Ана Петровска и ДОМ е завршена

Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин во дебатната емисија во Студио 10 каде гостинка беше и Ана Петровска независен кандидат за градоначалник на Град Скопје, поддржан...

Скопје 21.10.21 | 17:23

Војната меѓу Петровска и Морачанин не стивнува: Не може да се соочи со фактот дека е губитник на овие локални избори

ДОМ и ЛДП преку својот кандидат за градоначалник на Скопје освоиja 8911 гласа, додека кандидатката на активистичката коалиција Зелен хуман град освои 9954 или 1043 гласа повеќе. Две...

Скопје 17.10.21 | 21:27

Петровска: Денеска скопјани имаат шанса да си го вратат Скопје кое веќе 30 години се бетонира

Кандидатката за градоначалник на Град Скопје поддржана од НВО „Зелен хуман град”, Ана Петровска своето избирачко право на локалните избори го искористи на гласачкото...

Скопје 14.10.21 | 21:45

Ана Петровска во борба за зголемување на потребното зеленило по жител на метар квадратен

Прв чекор пред носењето на ГУП-от, да се заврши катастарот на урбано зеленило и да се изработи Стратегија за урбано зеленило, која ќе ги резервира и заштити сите простори...

Скопје 14.10.21 | 16:45

Петровска: Решавање на цврстиот отпад ќе биде првата обврска во мојот мандат

Ана Петровска, независната кандидатка за градоначалничка на Скопје најави дека прво шо ќе направи во нејзиниот мандат, доколку победи на изборите, е решавање на цврстиот...

Скопје 13.10.21 | 22:53

Ана Петровска доби подршка од германските Зелени

Денеска се одржа  онлајн средба на кандидатот за градоначалник за Град Скопје, Ана Петровска, со претставници на германските Зелени. Заедно со носителката на советничката...

Скопје 13.10.21 | 15:58

Петровска: Решени сме да го спречиме нелегалното градење и бетонизација на ридот на Калето

Ридот на скопското Кале на кој се истакнува моќната фортификација и Музејот на современа уметност и од каде широкиот поглед паѓа на нашето Скопје, да го претвориме во...

Скопје 13.10.21 | 11:34

Петровска: Од еколошко жариште, фабриката „Купрум“ ќе ја направиме зелен младински центар

Зелен хуман град, Ана Петровска и Хајди Секвенц, советничката во Виена од Австриските зелени, на изложба на мурали во Купрум – напуштена фабрика за бакар, кајшто купивме...

Скопје 12.10.21 | 20:58

Ана Петровска: Скопјани заслужуваат зелен и хуман град

Денеска, заедно со носителката на листата на Зелен Хуман Град, Драгана Велковска, дискутиравме со членката на Австриската зелена партија во советот на Виена, Хајди Секвенц,...

Скопје 11.10.21 | 13:51

Петровска претстави решение за проблемот со депонијата Вардариште

Кандидатката за градоначалник на Скопје, Ана Петровска, денеска порача дека заедно со граѓаните на Гази Баба, Аеродром и Кисела Вода ќе се бори за санација на поранешната...

Скопје 10.10.21 | 13:23

Ана Петровска: Против дивата депонија во Јурумлери

Скопјани го бранат својот град! Граѓаните на Гази Баба заедно со Ана Петровска се борат против дивата депонија Јурумлери, која е една од многуте покрај Вардар. Таа се...

Скопје 09.10.21 | 17:41

Петровска: Стоп за урбаната мафија и бетонски чудовишта во Пржино

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ заедно со Ана Петровска се залагаат против бетонски чудовишта во Пржино, а за еколошка населба. Како што порачуваат од Иницијативата,...

Скопје 09.10.21 | 15:17

Ана Петровска: Скопјани го бранат својот град!

Граѓанската иницијатива за Пржино заедно со Ана Петровска се борат против бетонски чудовишта, а за еколошка населба. Против грдосии од згради на ерозивен терен, кајшто...

Скопје 08.10.21 | 23:13

Петровска: Треба да се финализира Зелениот катастар

Сега сме на пресврт дали ќе продолжи бетонизацијата на Скопје и загубата на зеленило или ќе изработиме генерален урбанистички план по мерка на луѓето, вели Ана Петровска,...

Скопје 29.09.21 | 12:49

Ана Петровска: Градот и државата не треба да заборават дека Шуто Оризари е дел од Скопје

Нов асфалт врз стариот, а нема атмосферска канализација, градење и легализација на куќи без Детален урбанистички план, до повеќето куќи нема пристап за противпожарно...

Скопје 26.09.21 | 21:52

Петровска: Дали пожарот во Треска е подметнат за да се отвори пат за нова бетонизација?

Кандидатката за градоначалник на Скопје, Ана Петровска од движењето „Зелен Хуман Град“, денеска преку објава на Фејсбук прашува кој сака да ја запали поранешната фабрика...

Македонија 26.09.21 | 17:08

Ана Петровска од Зелен хуман град го демантира Заев: Не правиме пазар за вториот круг!

Ана Петровска, независен кандидат за градоначалник на Скопје, предложен од иницијативата Зелен Хуман град, ја демантирам изјавата на Зоран Заев, дадена при неговото...

Скопје 17.08.21 | 12:38

Разрешената в.д. директорка Ана Петровска се кандидира за градоначалник на Скопје

Неодамна разрешената в.д. директорка на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, влегува во трката за градоначалник на Град Скопје на претстојните локални...