Ознака: алтернатива
Македонија 15.06.22 | 14:36

Алтернатива бара Реџепи да го врати пратеничкиот мандат

По вчерашната најава на пратеникот Скендер Реџепи-Зејди дека ќе настапува како независен пратеник во Собранието, од неговата партија Алтернатива велат дека станува...

Македонија 15.06.22 | 14:23

Алтернатива: Пратеникот Скендер Реџепи треба да го врати освоениот мандат во име на партијата

По вчерашното информирање од страна на пратеникот Скендер Реџепи дека отсега ќе настапува како независен пратеник во Собранието, политичката партија Алтернатива реагира...

Македонија 15.06.22 | 10:26

Aпасиев: Партија со тројца пратеници држи три министерства и десетици директори

Алтернатива на Гаши воспостави прекрасна пракса во социјалдемократското слугување на бализмот = “колку пратеници, толку министри”!, коментира лидерот на Левица...

Македонија 15.05.22 | 21:36

Конгресот го реизбра Африм Гаши за претседател на Алтернатива

Во демократска атмосфера, транспарентно и со огромно мнозинство делегатите на Првиот конгрес на Алтернатива денеска во вториот работен дел му доверија нов четиригодишен...

Македонија 15.05.22 | 20:35

Алтернативците му доверија нов четиригодишен претседателски мандат на Гаши

Во демократска атмосфера, транспарентно и со огромно мнозинство делегатите на Првиот конгрес на Алтернатива денеска во вториот работен дел му доверија нов четиригодишен...

Македонија 15.05.22 | 19:38

Изневерен од Гаши – пратеникот образложи зошто не се појави на партискиот Конгрес

Откако не се појави на првиот Конгрес на политичката партија Алтернатива, кој денеска се одржува во Македонската филхармонија пратеникот Скендер Реџепи Зејди, изјави...

Македонија 15.05.22 | 19:17

Прв конгрес на Алтернатива – Зејди не дојде, Сали го прозва од говорницата

Се одржа првиот конгрес на Алтернатива, која се формираше како фракција на Движење Беса. Меѓутоа како што изгледа, ниту во овој состав Алтернатива не најде мир. На конгресот,...

Македонија 15.05.22 | 17:21

Логика: Нормално беше да бараме избори во опозиција, но сега сме на власт

Нормално е секоја опозиција да се труди што поскоро да има избори и тоа е легитимно. Ние мислиме дека предвремени избори не се потребни. Да мислевме спротивно, пред три...

Македонија 15.05.22 | 17:00

Скендер Реџепи не дојде на конгресот на Алтерантива оти лидерот Гаши го изневерил

На првиот Конгрес на политичката партија Алтернатива, кој денеска се одржува во Македонската филхармонија не присуствува пратеникот Скендер Реџепи Зејди. Не присуствував...

Македонија 15.05.22 | 16:40

Гаши: Не рековме дека ќе направиме било што за 100 дена кога влеговме во Влада

Нормално е секоја опозиција да се труди што поскоро да има избори и тоа е легитимно. Ние мислиме дека предвремени избори не се потребни. Да мислевме спротивно, пред три...

Македонија 10.05.22 | 19:09

Владата на стаклени нозе – И Алтернатива се мисли дали да ја напушти коалицијата на СДСМ и ДУИ

По најавата на Павле Трајанов дека ДС и други помали партии може да излезат од коалицијата со СДСМ и ДУИ, сега слична порака доаѓа и од Скендер Реџепи – Зејди од партијата...

Македонија 24.02.22 | 16:15

Со албанска музика рокната на најјако Алтернатива го прослави заземањето на ПИОМ

Каде се парите и фондовите, таму се и апетитите на Албанците. Тие тактички бараат и се шират во сите државни и општествени пори, а СДСМ алчен за власт отстапува. Веќе не...

Македонија 17.02.22 | 15:15

Муртезани: Предлозите за конзули во Америка не се на Алтернатива

Орхан Муртезани, портпарол на Алтернатива преку Фејсбук ја информира јавноста дека неговата партија не е поврзана со кадрите за кои во медиумите вчера беше објавено...

Македонија 05.01.22 | 12:59

Ковачевски се сретна со Гаши, разговарале за новата европски ориентирана влада

Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и потпретседателката на партија Сафије Садики-Шаини денеска имаа средба со претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Како...

Македонија 20.12.21 | 18:20

Незадоволството излегува на површина: Советничката во општина Чаир си замина од Алтернатива

Советничката на Алтернатива во општина Чаир Нафие Селмани преку објава на „Фејсбук“ информира дека на последната средба на централното раководство на партијата поднелa...

Македонија 19.12.21 | 20:45

Хусни Исмаили, потпретседателот на Собрание што го предлага Алтернатива има кривична пријава

Централното претседателство на Алтернатива на седница во саботата ги утврди носителите на јавни функции, а како предлог за потпретседател на Собранието се најде името...

Македонија 19.12.21 | 18:06

Алтернатива ги објави имињата на идните носители на јавни функции, но ги заборави жените

Хисни Исмаили – потпретседател на Собрание, Беким Сали – Министер за здравство, Адмирим Алити – Министер за информатичко општество и администрација, Џемаил Чупи –...

Македонија 19.12.21 | 16:51

Алтернатива го објави изборот на министри, ДУИ не ги менува кадрите, а СДСМ најавува големи промени

По неуспешната интерпелација и неприфатена оставка по трагедијата во тетовската болница, Венко Филипче сепак го напушта Министерството за здравство. По коалицискиот...

Македонија 18.12.21 | 21:46

Алтернатива ги соопшти имињата на своите министри и директори

Од Алтернатива преку соопштение информираат дека Централното претседателство на Алтернaтивa, на својата седница, дискутирало за носителите на јавните одговорности...

Македонија 18.12.21 | 18:57

Вечерва Алтернатива ќе решава дали Сали ќе го замени Филипче

Вечерва централното претседателство на Алтернатива заседава по што ќе се знае кои ќе бидат тројцата министри од оваа партија. Кандидат за министер за здравство од оваа...