Ознака: алтернатива
Македонија 05.04.21 | 19:16

Заев најави средба со Алијанса и Алтернатива кон крајот на неделава

Премиерот Зоран Заев најави дека во текот на неделата ќе одржи средби со Алијанса за Албанците и Алтернатива (АА и А) за надминување на проблемот со блокираните закони...

Македонија 13.03.21 | 15:59

Алијанса и Алтернатива: Се потврди криминалната шема на Министерството за здравство и премиерот Заев

Од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива порачуваат дека со скандалот со набавката на кинеските вакцини и фантомската фирма од Хонг Конг се потврдила криминалната...

Македонија 01.03.21 | 16:40

Алтернатива: Дијаспората не може да се попише, бараме пролонгирање на пописот

Од нашите сознанија од дијаспората, голем број од тие што сакале да се регистрират денеска онлајн, се соочуват со проблеми при регистрацијата, обвини Алтернатива преку...

Македонија 26.02.21 | 19:55

Алијанса на Албанците и Алтернатива: Полицијата денеска го спречи правото на протест

Алијанса на Албанците и Алтернатива сметаат дека полицијата со својата реакција на денешниот протест провоцирала инцидент. Денес, кога беше предвидено да се одржи...

Македонија 23.02.21 | 16:47

Алтернатива и Алијанса поднесоа интерпелација за Спасовски, ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање на доверба на Владата

Пратениците да се изјаснат дали се за апсење на Мијалков или го поддржуваат неговото бегство, бараат од Алтернатива и Алијанса за Албанците, кои поднесоа интерпелација...

Македонија 19.02.21 | 17:47

Алтернатива: Филипче точно ли е дека директорот на тетовскиот Клинички центар тепал вработен?

Опозициската Алтернатива го прашува министерот за здравство Венко Филипче дали е точно дека економскиот директор Артан Етеми во Клиничкиот центар Тетово нападнал...

Македонија 12.02.21 | 21:21

Николоски: Соработуваме со Алијанса и Алтернатива, може до локалните избори оваа коалиција да успее и да ја турне оваа власт

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во однос на локалните избори и тоа дали се размислува за предизборни коалиции и соработки со Алијанса за Албанците...

Македонија 09.01.21 | 17:46

Алтернатива и Алијанса бараат оставка од заменик министерот за полиција поради Законот за државјанства

СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ можат преку амандмани да интервенираат во нашиот предлог-закон и да го подобрат, велат од коалицијата на двете опозициски партии Нема потреба...

Македонија 05.01.21 | 15:47

Алтернатива до Спасовски: За кого важи казната за неносење маска?

Премиерот Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, позираа без маски и без одржување дистанца, додека Али Ахмети со претседателот на Собранието, Талат Џафери и...

Економија 02.01.21 | 19:08

Алтернатива: Директорот на „Македонски железници” од Беса избрка од работа 21 Албанец и ниту еден Македонец

Опозициската „Алтернатива“ го обвини новиот директор на Македонски железници Транспорт, Аднан Азизи од Движењето Беса, дека од 31 вработен ангажиран со договор за...

Македонија 29.12.20 | 18:33

Алијансата за Албанците и Алтернатива бараат пописот да не го прави Државниот завод за статистика

Пописот да не го спроведе Државниот завод за статистика, е најновото барање на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива. Немале доверба во оваа институција,...

Македонија 28.12.20 | 20:30

Алијанса и Алтернатива: Владата станува засолниште за оние што се занимаваат со дрога

Од Алијанса за Албанците и Алтернатива реагираат дека и во време на пандемија, кога речиси целиот фокус е насочен кон борбата против Ковид-19, не престануваат нелегалните...

Македонија 03.12.20 | 16:14

Алијанска-Алтернатива незадоволни: На Бујар Османи му е назначен за шеф Владо Бучковски, кој ќе ги има главните надлежности

Опозицијата смета дека назначувањето на Бучковски за специјален претставник на Владата за спорот со Бугарија ја „закопува“ довербата во извршната власт, во министерот...

Македонија 18.11.20 | 13:25

Пратениците на АА и Алтернатива се против каква било форма на онлајн работа на Собранието

Пратеничката група на Алијанса на Албанците и Алтернатива е против каква било форма на онлајн работа на Собранието, изјави денеска за МИА координаторот Скендер Реџепи...

Македонија 11.11.20 | 08:37

Сопственикот на „Лајм“ со поддршка на соработката ВМРО-ДПМНЕ – АА – Алтернатива

Во врска со барањето на опозицијата за формирање на експертска влада, гледајќи ја ситуацијата во која се наоѓаме мислам дека тоа би било најдобро решение, смета сопственикот...

Македонија 08.11.20 | 20:07

Николоски: Со Алијансата за Албанците и Алтернатива нѐ поврзува справувањето организирианиот криминал и корупцијата

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, вечерва гостуваше во дневникот на телевизија Сител каде што една од темите за кои зборуваше беше и соработката...

Македонија 04.11.20 | 17:57

Aлијанса и Aлтернативa: Не е време за вонредни локални избори поради ситуацијата со короната

Коалиционата алијанса за Албанците и Aлтернативите смета дека не е вистинско време за вонредни локални избори, поради ситуацијата создадена од пандемијата. Мислам...

Македонија 23.10.20 | 17:31

Алтернатива: Да се разреши Богдановиќ бидејќи не го признава Косово

Изјавата на градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, дека тој не ја признава државата Косово, дури тврдејќи дека „Косово е Србија“, покрај тоа што е скандал...

Македонија 21.10.20 | 16:59

ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса, Алтернатива и Левица бараат расправа за криминал од над 200 милиони евра во Еуростандард банка

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ до Собранието достави барање за спроведување на надзорна расправа за утврдување на причините и извршувањето на законите во постапката...

Македонија 15.10.20 | 09:10

Хоџа: Беса нема проблем ако Алтернатива влезе во влада

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа, кој во Владата го делегираше Беса, партијата која предизборно коалицираше со СДСМ синоќа во емисијата „Клик...