Ознака: алтернатива
Македонија 18.12.21 | 18:57

Вечерва Алтернатива ќе решава дали Сали ќе го замени Филипче

Вечерва централното претседателство на Алтернатива заседава по што ќе се знае кои ќе бидат тројцата министри од оваа партија. Кандидат за министер за здравство од оваа...

Македонија 17.12.21 | 15:03

Гаши има друга агенда: „Алтернатива“ одговори на предлогот на Мицкоски за нов мандатар

После предлогот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, Африм Гаши да биде нов мандатар се огласија од „Алтернатива“. Му благодариме на господинот Мицкоски за...

Македонија 14.12.21 | 22:47

Нема потреба да бидеме во власта доколку нема почеток на преговорите и ревизија на судски случаи, вели Реџепи од Алтернатива

Пратеникот од Алтернатива, Скендер Реџепи, во изјава за ТВ 24 порачува дека Алтернатива не влегла во Владата заради власт, туку заради исполнување на стратешките цели...

Македонија 14.12.21 | 22:20

Мицкоски: Алтернатива сега треба да излезе од владата, штом нема датум за преговори, тогаш треба да има избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за МТВ истакна дека штом земјава не доби датум за почеток на преговорите со Европската Унија, тогаш Алтернатива,...

Македонија 14.12.21 | 13:10

Алтернатива останува во Владата, се надева на датум за преговори во јануари

Се по извесно е дека во четврток Македонија нема да ги отпочне преговорите со Европската Унија. Пратеникот на Алтернатива Скендер Реџепи-Зејд, прв од потписниците за...

Македонија 13.12.21 | 23:34

Реџепи: Алтернатива да размисли за учеството во Владата ако нема датум за преговори со ЕУ!

Скендер Реџепи-Зејд прв од потписниците на иницијативата за интерпелација на Владата на Зоран Заев, го заниша и бродот на кој тукушто се качи неговата партија Алтернатива. Според...

Македонија 08.12.21 | 11:54

Села: Се чувствувам разочарано од Алтернатива, нека ми кажат во кој дел Зијадин Села е антиевропски

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Алсат“, рече дека се чувствува разочаран, но не даде конкретен одговор што се случи со заладувањето на...

Македонија 07.12.21 | 11:23

Милевски: Несериозно е барањето на Алтернатива за ресорот здравство сред пандемија

Претседателот на ЛДП и министер за локална самоуправа, Горан Милевски, го поддржа ставот на микробиологот Никола Пановски, кој посочи дека несериозно е да се менува...

Македонија 06.12.21 | 16:56

Да се видиме со Заев, па ќе решиме што понатаму вели Морачанин од ДОМ

Вечерва ќе разговараме со Заев па ќе донесеме одлука во партијата што ќе правиме понатаму, вели претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, за влегувањето на Алтернатива...

Македонија 06.12.21 | 16:12

Заев вечерва со коалициските партнери, ќе ги им каже што сè им додели на Алтернатива

Премиерот Зоран Заев вечер на заедничка средба ќе ги информира партиите од владината коалиција за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. Средбата со претставници...

Македонија 05.12.21 | 21:22

Курто Дудуш: СДСМ и Алтернатива губат, ВМРО и ДУИ одиграа мајсторски

Со денешново потпишување на Заев и Гаши најголема штета на следниве парламентарни избори ќе претрпи СДСМ и Алтернатива. ВМРО и ДУИ уште еднаш одиграа мајсторски, напиша...

Македонија 05.12.21 | 20:59

ЛДП и ДОМ: Ќе видиме дали договорот со Алтернатива е прифатлив за нас

Либерално демократската партија очекува премиерот Зоран Заев да ги информира сите коалициски партнери за договорот со Алтернатива за тие да одлучат дали тоа за нив...

Македонија 05.12.21 | 17:15

Ова се 47-те функционерски места кои ги доби Алтернатива во новата Влада

Функции што ги доби Алтернатива во новата влада: 1. Министерство за здравство 2. Министерство за информатика 3. Заменик претседател на Собранието 4. Министер за дијаспора 5....

Македонија 05.12.21 | 14:36

Стоилковски: Јавноста не треба да наседнува на фолклорот на СДСМ и Алтернатива, тоа е само завесата со којашто тие упорно манипулираат со чувствата на граѓаните

По прес конференцијата, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски беше запрашан за коментар за ревизија на судските случаи. Тој посочи дека во нормална држава тоа...

Македонија 05.12.21 | 09:01

Заев и Гаши денеска треба да ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива во Владата

Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши денеска во Клубот на пратениците треба да ја потпишат програмата за заедничко дејствување и приклучување на...

Македонија 05.12.21 | 08:10

Алтернатива влегува во Владата и во парламентарното мнозинство

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство, одлучи вечерва Цантралниот совет, највисокото тело на партијата. Како што изјави партискиот портпарол...

Македонија 04.12.21 | 21:10

Алтернатива одлучи да ѝ се приклучи на Владата

Oрхан Муртезани, портпаролот на партијата Алтернатива на вечерашната прес конференција соопшти дека партијата ќе се приклучи на актуелното парламентарното мнозинство...

Македонија 04.12.21 | 21:05

Следете во живо: Прес-конференција на Алтернатива

Прес-конференција на Алтернатива по седницата на Централниот совет на која се одлучуваше дали партијата ќе се приклучи кон Владата и парламентарното мнозинство.

Македонија 04.12.21 | 20:50

Доколку Алтернатива влезе во Владата на Заев практично ќе докаже дека ги напушта принципите за кои што се борела и за кои што е формирана

Погубно е ова што го работи Социјалдемократскиот сојуз на начин на кој што со ароганција и цинизам се обидува да ненормалното ни го прикаже за нормално и практично да...

Македонија 04.12.21 | 19:44

Алтернатива вечерва ќе пресече дали ќе биде дел од Владата

Алтернатива вечерва почна да дискутира дали ќе биде дел од Владата на седница на Централниот совет, највисокото партиско тело. Седницата се одржува во седиштето на...