Ознака: алпинизам
Калеидоскоп 30.07.23 | 11:55

Норвежанката Кристин Харила и нејзиниот водич Тенџин Шерпа за 92 дена ги искачија 14-те највисоки врвови во светот

Норвежанката Кристин Харила и нејзиниот водич од Непал, Тенџин Шерпа станаа алпинистите кои се искачиле на 14 највисоки врвови на светот, сите над 8.000 метри за најскоро...

Останати спортови 17.04.23 | 12:41

Кедев пак на врвот на светот, ја освои и Анапурна

Членот на Македонската академија на науките и уметностите доктор Сашко Кедев повторно се искачи на врвот на светот. Во информацијата за освојувањето на Анапурна проф....

Калеидоскоп Останати спортови 24.10.22 | 09:16

Кумановец го искачи највисокиот врв во Иран и Мала Азија

Бобан Стефановски, планинар од Куманово го искачи највисокиот планински врв Дамаванд во Иран и Мала Азија. Тој веќе десет години е планинар. Првпат на планината бил...

Останати спортови 27.09.22 | 11:18

Прославената планинарка Хилари Нелсон исчезна на осмиот највисок врв на светот

Прославената американска планинарка Хилари Нелсон исчезна на осмиот највисок врв на светот откако паднала во длабока пукнатина додека се спуштала на скии. Таа и нејзиниот...

Останати спортови 22.12.18 | 18:23

Ги искачи Хималаите, го развеа македонското знаме и загуби два прста!

Здравко Дејановиќ е единствениот Македонец со три освоени врва над 8.000 метри, откако успеа да ги искачи трите најпрестижни врвови на Хималаите. Дејановиќ досега се искачи...