Ознака: Александар Василевски Нинџа
Македонија 29.04.21 | 22:39

Нинџа раскажува како се испазарил кај Рускоска на сметка на патриотите

На социјалните мрежи се појави аудиоснимка на која наводно се слуша гласот на Александар Василевски Нинџа, кој раскажува што кажал кај обвинителката Вилма Рускоска...

Македонија 18.03.21 | 11:54

Сведокот не одговори дали Нинџа бил вработен или соработник на УБК

На денешното рочиште за настаните од 27 април беше испитуван сведокот Борислав Богдановски. Владимир Атанасовски го праша повеќе прашања како тоа дали бил соработник...

Македонија 12.03.21 | 13:25

Мобилните оператори ги чувале податоците само една година: Нинџа лажел кого видел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на „27 април“!

Одбраната на обвинетите во случајот на „27 април“ денеска објаснија дека од мобилните оператори побарале извештај за телефоните 071 230-7** и 071 323-9** . Овие броеви во 2017 година...

Македонија 05.02.21 | 21:04

Илиевски за Нинџа: Не ми е чудно што на секое рочиште по 15 души ги негираат лагите на дежурниот сведок и ВиРус-от

Коментирајќи го денешното рочиште за 27 април, каде повторно беше побиена уште една лага од омилениот сведок на обвинителката Вилма Русковска, Александар Василевски...

Македонија 05.02.21 | 19:17

Сведоците побија уште една лага на Нинџа: Ристовски на 27 април не бил на осмиот кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Ново рочиште – нови деманти и негирања на искажаното од страна на Александар Василевски Нинџа за случувањата на 27 април 2017 година. На судењето за т.н. организирање...

Македонија 05.02.21 | 13:48

Миланов: Исказот на Нинџа е дискредитиран и не може да биде основа за осудителна пресуда

Адвокатот на одбраната во случајот „27 април“ Еленко Миланов смета дека исказот на единствениот сведок на Обвинтелството, Александар Василевски – Нинџа е дискредитиран...

Македонија 05.02.21 | 13:03

Божиновски не ги видел Чавков и Нинџа во просториите на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Кирил Божиновски во своето сведочње истакна дека на 27 април 2017 година во вечерните часови бил во просториите на ВМРО-ДПММЕ. На...

Македонија 05.02.21 | 12:35

Кољо го запознал Нинџа со Атанасовски во теретана

Никола Митревски Кољо во денешното сведочење проговори за неговиот однос со поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски. Тој рече дека со Атанасовски се знаат...

Македонија 05.02.21 | 11:40

Кољо: Со Нинџа сме најдобри другари и кумови, никогаш не ми кажал дека на 27 април бил во некоја партија

Никола Митевски говореше за неговиот однос со Александар Василевски. Кољо и Нинџа биле најдобри другари и кумови и ги делеле тајните. Тој не сакаше да говори за настаните...

Македонија 05.02.21 | 11:25

Чавков: Го знаев Нинџа како дел од криминалното милје, но до судењето не сум го сретнал

Денеска за собраниските настани сведочеше поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. Тој истакна дека на 27 април 2017 бил директор на БЈБ и дека тој ден не...

Македонија 01.02.21 | 12:23

Бојковски: Нинџа никогаш не присуствувал на состаноците на ОК Гази Баба

Тони Бојковски, претседател на ОК Гази Баба на ВМРО-ДПМНЕ  во судот беше прашан за Александар Василевски-Нинџа. Тој никогаш не присуствуваше на состаноците на ОК Гази...

Македонија 24.12.20 | 09:21

Русковска е демантирана дека телефоните на Нинџа биле исклучени

По сведочењето на вештакот Мирослав Котевски стана повеќе од јасно дека Александар Василевски Нинџа не бил во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април 2017 година.  Ова вештакот...

Македонија 23.12.20 | 15:34

Невини седат во затвор, лажен исказ доволен судот на Заев да му верува на Нинџа

На последното рочиште за “27-ми април“ сведочеше вештак, според кој доказите кои ги приложила обвинителката Вилма Рускоска пред судот не биле запечатени, односно заштитени...

Македонија 23.12.20 | 10:18

Реформираното судство на Заев им даде легитимитет на лажните сведоци и политичките пресуди

Вчерашното рочиште за настаните „27 април“ би можело да биде клучно за овој случај. Вештакот Мирослав Котевски, ангажиран од одбраната потврди дека клучниот човек на...

Македонија 22.12.20 | 17:01

На Рускоска не ѝ се допадна сведочењето на вештакот кој докажа дека Нинџа не бил во седиштетото на ВМРО-ДПМНЕ на „27 април“

Обвинителката Вилма Рускоска беше видно нервозна по денешното сведочење на вештакот Мирослав Котевски кој со анализа на телефонските броеви на Александар Василевски...

Македонија 22.12.20 | 13:11

Нинџа не бил во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април, вештак потврди дека омилениот сведок на Рускоска лажел

Според анализата на базните станици и мобилните телефони кои ги поседувал Александар Василевски – Нинџа, станува сè појасно и појасно дека „дежурниот сведок“ на...

Македонија 19.06.20 | 18:05

Последниот сведок на Русковска го демантираше Нинџа: Никогаш не работел за УБК

Нов сведок на обвинителството го демантираше исказот на претходниот сведок повикан од истото обвинителство. Ако пред десетина дена, Александар Василевски Нинџа на...

Македонија 10.06.20 | 22:56

Миланов: Има сомнежи дека Нинџа се спогодувал со Обвинителството

Адвокатот на неколку од осомничените за случајот 27ми април, Еленко Миланов во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија за сведокот Александар Василевски – Нинџа...

Македонија 09.06.20 | 17:00

Илиевски: Ќе има правда, и Божја и судска

Само во Македонија, Северна Кореја, ерата на Сталин и во некои племенски заедници во Африка (не во сите, сигурен сум) може да има ситуација во која еден криминалец со илјадници...

Македонија 09.06.20 | 15:13

Четири различни искази, четири верзии: Судот дозволи споредба на лажните сведочења на Нинџа за „27 април“

Откако на денешното рочиште обвинетиот Александар Василевски Нинџа даде најнова „ажурирана“ четврта верзија на настаните на 27-ми април, Судот дозволи во судницата...