Ознака: активни пожари
Македонија 16.09.21 | 22:18

Се добива погрешна слика дека Австријците ги изгасиле пожарите, ќе ги изгасивме и ние, но на потежок начин

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 зборуваше за пожарите во малешевијата, за кои имавме помош од други земји. Ангелов кажа дека граѓаните...

Македонија 05.09.21 | 17:12

„Ако имаме среќа ќе заврне“: Пожарот на Галичица се спушти на 1.600 метри, еден хеликоптер го гасни

Еден хелихоптер на Воздухопловниот ВИНГ попладнево се вклучи во гаснењето на пожарот на планината ,,Галичица” кој е активен на непристапен потег. Како што информираше...

Македонија 17.08.21 | 18:20

ЦУК: Активни се шест пожари, гори во Скопско, Прилепско, Струмичко, Беровско и Центар Жупа

Во земјава има шест активни пожари. Се уште е активен пожарот кај село Раовиќ, Општина Сарај. Утрово се забележува мало чадење на сртот од планината кон Матка, а чадење...

Црна хроника 15.08.21 | 11:30

Активни пожари во Буковиќ, Раовиќ, Горно Мелничани, Ракле, Никодин и Топлица

Од Центарот за управување со кризи на редовната претпладневна прес-конференција соопштија дека се уште се активни пожарите кај Буковиќ, Раовиќ во Општина Сарај, кај...

Македонија 14.08.21 | 12:58

Три активни пожари кај Сарај, Демир Капија и Дебар

Три пожари се активни на територија на цела држава и тоа кај селото Раовиќ и село Буковиќ кај Сарај, потоа меѓу селата Барово и Вешје во општина Демир Капија и во селото...

Македонија 13.08.21 | 11:03

Во Скопско се гасне со хеликоптери на АРМ, уште гори и Демиркаписко, локализирни во Дивље и Виница

Се уште е активен пожарот во скопската општина Сарај, над селата Буковиќ и Раовиќ, на планинската страна Осој. Се работи за непристапен терен, каде се дејствува со два...

Вести 13.08.21 | 09:15

Намален бројот на активни пожари, се утврдуваат штетите и причините

Една недела по прогласувањето на кризната состојба во државата поради пожарите, заклучно со вчерашните податоци на Центарот за управување со кризи, мал е бројот на...

Македонија 11.08.21 | 11:13

Уште гори од Топлица до селото Крстец, пожарот во Катланово со намален интензитет

Активен е пожарот во делот од Топлица кон селото Крстец, и тоа во тешко пристапен терен. Намален е интензитетот на горење кај пожарот во Катланово, а целосно е локализиран...

Македонија 11.08.21 | 08:47

Гори на повеќе места во државата, пристигнува помош од Црна Гора и Франција

Продолжуваат напорите за гаснење на пожарите, кои се уште се активни на повеќе места во државата. Критично е во кумановскиот и прилепскиот регион, но и во селото Побожје,...

Македонија 10.08.21 | 11:26

ЦУК: Сè уште активен пожарот кај Будинарци, се бара армиско летало за гасење над Раовиќ

Поголем дел од пожарите во земјава се локализирани и се ставени под контрола. Се уште е активен пожарот во атарот на беровското село Будинарци, кој е делумно под контрола,...

Македонија 09.08.21 | 18:49

Активни пожари вo 17 часот: Алармантно е во беровско, се појавуваат и нови пожари

Авионот на Романското воено воздухопловство во два налети дејствуваше на пожарот во Општина Прилеп кај селата Топлица, Ракле и Никодин, што е делумно локализиран, но...

Македонија 09.08.21 | 10:55

Најнова состојба: Сè уште гори во Беровскиот, Скопскиот, Битолскиот, Кумановскиот регион, локализиран пожарот во делчевско

Се уште се активни пожарите во Пехчево, Сарај во Скопје, Петровец, Старо Нагоричане, Прилеп, Штип, Битола, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно состојбата...

Македонија 08.08.21 | 19:22

ЦУК пресек во 16 часот: Гори ловиштето „Јасен“, потребна е помош од воздух

Пожарот во атарот на делчевско е активен при што се појавиле нови жаришта. Првата локација кај село Разловци на местото викано „Локалица“. Пожарот е локализиран, но...

Македонија 08.08.21 | 18:59

Заседава Главниот штаб на ЦУК: Нови пожари во Светиниколско, Крушево, активни десетина

Заседава Главниот штаб при Центарот за управување со кризи со цел да се договорат активности кои треба да бидат спроведени во текот на утрешниот ден, каде е најкртично...

Македонија 08.08.21 | 10:56

ЦУК: Состојба со пожарите до 9:30 часот – две нови жаришта

Пожарот во атарот на делчевско е активен при што се појавиле две нови жаришта и тоа во с.Разловци м.в.Чокалица, додека другата локација е во атарот на с.Тработивиште и...

Македонија 08.08.21 | 09:40

ЦУК: Состојба со пожарите до 8 часот

Пожарот во атарот на делчевско е активен при што се појавиле нови жаришта и тоа едното кај с.Разловци, а другото кај с.Нов Истевник, информираат од Центарот за утправување...

Македонија 07.08.21 | 18:16

ЦУК: Активни се седум пожари, другите се локализирани

Романскиот авион Ц27Ј Спартан делуваше два пати на пожарот во Малешевијата, останува да направи уште еден налет, а потоа ќе продолжат армиските хеликоптери, истакна...

Македонија 07.08.21 | 17:17

ЦУК: Активни седум пожари, екипите се справуваат на терен

Пожарот на местото викано Бајаз Тепе се уште е активен кај на потегот од селото Будинарци кон селото Разловци, но со намален интензитет, без појава на ветер и полесно...

Македонија 07.08.21 | 10:44

Состојба со пожарите до 9 часот по региони

Центарот за управување со кризи информира за состојбата со пожарите до 9 часот Штипски регион Пожарот кој започна на 02.08.2021 година во атарот на с.Нов Истевник маало Пасјак...

Македонија 07.08.21 | 08:26

Состојбата со пожарите најкритична во Малешевијата, најавена помош и од Романија

Пожарите не стивнуваат, а најкритична е состојбата во пехчевско и беровско. Постои закана, огнот да се прошири и кон Бугарија. На тој потег со пожарите се борат над 350...