Ознака: акциза за горива
Економија 24.06.21 | 12:33

И за ова излажа: Цената на нафтата не само што не се намали, туку вртоглаво расте, покрај новиот данок и акцизата стоо

Владата денеска го утврди текстот на Предлог-законот за изменување на законот за животна средина, со кој се предвидува воведување на повисока таканаречена еколошка...

Економија 26.05.20 | 16:37

Цената на горивата се зголеми за повеќе од 10 денари за неполни две недели по барање на СДСМ

Денес нема да излезе во јавност ниту Коста Петров ниту Заевиот советник Битиќи да соопшти дека зголемувањето на акцизата нема да влијае на стандардот на граѓаните затоа...

Ракомет 14.05.20 | 22:02

Еден денар од акцизите за гориво ќе ги даваме за спортот, најави Мицкоски

Спортот го обединува народот. Победите на репрезентациите ја радуваат нацијата, рече вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој во „Топ тема“ на Телма...

Економија 29.04.20 | 16:41

Цената на нафтата во светот паѓа, а СДСМ покачува акциза

Додека на светско ниво нафтата вртоглаво паѓа владата која ја предводи СДСМ ја покачува и упорно ги лаже и убедува граѓаните дека тоа нема да предизвика ценовен шок...

Економија 23.04.20 | 09:04

9 милиони евра изнесува профитот кој се остварува со злоупотреба на продажбата на екстра лесното гориво

Владата на СДСМ работи на штета на граѓаните и во услови на економска криза ги зголемува давачките кон државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека зголемената акциза...

Економија 22.04.20 | 09:08

Дали кога цената на горивата на светските берзи ќе се зголеми, Владата ќе ја врати старата акциза?

Владата ја зголеми цената на акцизата за нафтените деривати за три денари како мерка за справување со кризата предизвикана од корона вирусот. Средствата од зголемувањето...

Економија 21.04.20 | 15:36

Владата со објаснување: Покачувањето на акцизата е незначително бидејќи горивата поевтинија за 20 денари

Владата на Република Македонија донесе Уредба со законска сила за дополнување на уредбата со законска сила за примена на законот за акцизите за време на вонредна состојба. Со...

Економија 21.04.20 | 15:29

Секаде во светот бензините поевтинуваат, само во Македонија под власта на СДСМ поскапуваат

Секаде во светот бензините поевтинуваат, само во Македонија под власта на СДСМ поскапуваат, потенцираше денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Одлуката...

Економија 17.04.20 | 14:38

Според Бектеши постои економска оправданост за зголемување на акцизата на горивата

Постои економска оправданост за зголемување на акцизата на горивата и ако се донесе предлог од страна на Министерството за финансии на Влада за зголемување на акцизата...

Економија 11.04.20 | 10:56

Арсовска: Ептен е солидарна олигархијата, најдоа решение на грб на сите граѓани

Претседателката на Сојузот на стопански комори Данела Арсовска реагира на предлогот за зголемување на акцизата на горивата. Ептен е солидарна олигархијата, најдоа...

Економија 11.04.20 | 10:33

Сојузот на стопански комори е против зголемување на акциза на горивата во криза

Сојузот на стопански комори на Македонија  е против предлогот за зголемување на акцизата на горивата. Ова барање за зголемување кое до Владата го предложила Стопанската...

Економија 11.04.20 | 09:43

Оди си дома девојче, нè упропасти: Граѓаните бесни на власта за покачувањето на акцизата за горивата

Граѓаните бесно реагираат на најновата одлука на владата да го прифати предлогот на Стопанската комора и да ја зголеми акцизата на нафтените деривати за два денари. Веќе...

Економија 13.06.19 | 19:37

Мицкоски најави: Ќе го вратиме рамниот данок и ќе ја намалиме акцизата на горива

Првото што ќе го стори ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт, ќе го врати рамниот данок и ќе ја намали акцизата на горивата, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...