Ознака: Академија за судии и јавни обвинители
Македонија 20.02.23 | 22:10

Синовите на Јосифоска и Џафери, сопругите на Муцунски и Абази, ќерката на Смаќоска, снаата на Цветанка Иванова се новите лица на македонското правосудство

Денеска Комисијата за завршен испит ја одржа седница на која усвои ги Ранг листата со конечни резултати од полагањето на завршниот испит во Академијата за судии и јавни...

Македонија 07.12.22 | 16:27

Изборот на директор на Академијата за судии и јавни обвинители одложен, по пошта пристигнала уште една пријава

Точката за избор на директор на Академијата за судии и јавни обвинители, Управниот одбор ја тргна од дневен ред на денешната седница, поради пристигната уште пријава...

Македонија 26.11.22 | 08:34

Бунт во Судскиот совет откако претседателката сакала без дебата да се гласа готов список за Академијата за судии и обвинители

Тројцата новоизбрани членови на Судскиот совет, судиите Мирјана Радевска Стефкова, Зоран Герасимовски и Ивица Николовски, на кои им се придружиле и останатите членови...

Македонија 12.11.22 | 10:00

Абази ќе побара повлекување на предлогот за негово назначување во УО на Академијата за судии и јавни обвинители

Јавниот обвинител Ислам Абази ќе достави барање до Советот на јавните обвинители да го повлече предлогот за негово назначување во Управниот одбор на Академијата за...

Македонија 11.11.22 | 17:15

Не сум зборел со неа каде сака да се вработи, вели Абази за сопругата која самиот ќе ја оценува во Академијата за судии и обвинители

За само пет дена откако победи на изборите за шеф на Организиран криминал, Ислам Абази доби нова функција, пренесува „Алфа“. Сега стана член на управниот одбор на Академијата,...

Македонија 04.04.22 | 15:42

Црвенковска: Судскиот совет бара 150 слушатели за судии во десеттата генерација на Академијата

Десеттата генерација на судии во Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО), треба за брои 150 слушатели. Ова е официјалното барање кое Судскиот совет на Република...

Македонија 08.09.21 | 10:02

Заев низ собрание турка закон за Трајче и Вице и закон со кој целосно ќе го контролира изборот на судии и обвинители

ВМРО-ДПМНЕ и денес ја потсетува јавноста дека Законот за опојни дроги што власта се обидува да го протурка во Собранието со европско знаменце е закон за личен профит...

Македонија 23.04.21 | 13:34

Синови, ќерки, снаи на функционери положуваа за обвинители со 100 од 100, па прашањата најдени во канцеларијата на Рашковски

Истрагата околу Драги Рашковски добива нови димензии, при претресот во неговата канцеларија на Правниот факултет во Скопје, која ја користела и фирмата „Инвока“, како...

Македонија 26.06.20 | 10:53

Панчевски: Рајчевци и Здравевци си се наместија

Рајчевци и Здравевци си се наместија, читај народе без срам и мерка, коментира судијата Владимир Панчевски за ранг листата за приемот на нови 60 слушатели на почетна...

Македонија 23.10.19 | 19:45

Тортевски: Би сакал да не е вистина тоа дека во Академијата за судии и обвинители се примени со фалсификувани дипломи

Адвокатот Александар Тортевски преку својот „Твитер“ објави дека веќе неколку недели не може да ја добие директорката на Академијата за судии и обвинители, за да му...

Македонија 20.09.19 | 08:26

Пратениците до Тимоние: Владата го злоупотребува европското знаменце за да постави свои судии и обвинители

Група пратеници кои учествуваат во дискусиите за изнемите на Законот за Академијата за судии и обвинители бара помош од францускиот амбасадор Кристијан Тимоние да...

Македонија 17.09.19 | 23:03

Има привилегирани кандидати кои ќе го поминат испитот за влез во Академијата за идни судии и јавни обвинители

Со новиот владин предлог-Закон за Академија за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината доминација и непотизмот, наместо квалитетот...

Македонија 14.09.19 | 20:02

Ова се децата, роднини и пријатели на власта кои се пикаат во Академијата за судии и обвинители

Роднини и блиски лица на функционери на власта и судии и обвинители се фаворизираат преку систематизирана методологија, со која се влијае врз електронските резултати...

Македонија 13.09.19 | 15:25

Во моментов Заев и Рашковски избираат 60 судии и обвинители договорени во канцеларии

Во овој момент, додека се држи оваа прес-конференција се случува еден од најголемите скандали во историјата на македонското правосудство. По рецептот на Владите на...