Ознака: ајвар
Црна хроника 28.09.22 | 12:42

Скопјанка починала од изгореници откако паднала во тенџере со врел ајвар

Скопјанка на возраст од околу 50 години паднала во тенџере во кое се приготвувала врела зимница, а подоцна од последиците на несреќата починала. Според информациите...

Астро 27.09.22 | 21:10

Време е за ајвар – за Девиците кошмар, за Лавиците мегдан

Овен За овие жени, зимницата е само уште една активност со која ќе ги покажат своите вештини и способности пред другите соседки и колешки. Бидејќи Овните во се треба...

Економија 11.09.22 | 16:52

Поради кризата ќе се штеди и на зимница

Граѓаните оваа есен ќе штедат и на зимница. Велат, поради зголемените трошоци  нејзината подготовка веќе станала луксуз. Најмногу ќе се штеди на правењето ајвар. Поради...

Економија 07.08.22 | 18:58

И ајварот стана луксуз

Ајварот годинава ќе биде луксуз. Метар кубен дрва се продава за 4 500 денари, зејтинот скокна на 150 до 170 денари, а неизвесна е и цената на ајварската пиперка, анализира „Сител“....

Калеидоскоп 19.04.22 | 13:48

„Би-би-си“: Ајвар – балканскиот кавијар ги зближува луѓето, а ги „раскарува“ државите

Слично на тоа како се гледа на хумусот во арапскиот свет, така секоја балканска земја и народ тврди дека ајварот потекнува од кај нив. Како што објави „Би-би-си“, пред...

Калеидоскоп 14.10.21 | 13:27

Американската амбасадорка направи традиционален македонски ајвар

Американската амбасадорка во Македонија, Кејт Мари Брнз, се вклучи во традицијата на земјата домаќин и направи традиционален македонски ајвар. Пофалувајќи се со своите...

Калеидоскоп 12.10.21 | 20:21

Aмбасадорката Брнз печеше и лупеше пиперки – подготвен ајварот во американската резиденција во Скопје

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз годинава ја испочитува македонската традиција и заедно со нејзиниот сопруг подготви „Ред дог“ ајвар. Сезона на ајвар во резиденцијата...

Кујнски тефтер 09.10.21 | 14:48

Ајварот никогаш не се прави во октомври – еве зошто

Aко не сте направиле ајвар во септември, во октомври немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар,...

Естрада 28.10.20 | 14:03

Гурман по примерот на Дуа Липа: Бебе Реџа тврди дека македонскиот ајвар е албански специјалитет

Американката пејачка со албанско потекло, Бебе Реџа, го следи примерот на својата колешка, Дуа Липа, која е британската пејачка со албанско потекло, и тврди дека македонскиот...

Здравје 03.10.20 | 12:42

Здрав е или не ајварот?

Ајварот има голема калорична вредност и уште поголема вкусна вредност, но многу разочарува нутритивната вредност на овој производ. Витамините и минералите не опстојуваат...

Естрада 30.09.20 | 11:04

Тијана на дело покажа како се меша ајвар

Македонската пејачка Тијана Дапчевиќ се пофали како прави ајвар во семејниот дом во Драчево. Тијана како „доказ“  од својот труд објави видео на социјалните мрежи,...

Македонија 16.09.20 | 12:52

Брат Љубе заразен со корона вирус: Во карантин во Челопек прави ајвар и лутеница

Претседателот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски е заразен со корона вирус. Како што пишува „ммс.мк“, Бошковски има...

Македонија 10.09.20 | 11:47

Геровски бара од Заев да се соочи со законот

Кој не почитува закон, со закон ќе се соочи!, пишува Бранко Героски за Плус инфо. Конфучие? Ганди? Маркс? Рекс? (Рекс е кучето што го спаси Тито на Сутјеска, кога го ранија...

Твитови 24.07.20 | 20:07

Македонците додека Дуа Липа и Србите се караат чив е ајварот:

Dua Lipa i Srbi se otimaju čiji je ajvar Makedonci: pic.twitter.com/Vxe85oPh6X — Gdećetekućete? (@OgiEvropa) July 24, 2020 Бонус: Slovenci pic.twitter.com/jtUmxAeNsx — marginalac (@pogresancovek) July 24, 2020

Калеидоскоп 24.07.20 | 13:34

Ајварот е албански специјалитет, вели Дуа Липа

На прашањето кој албански деликатес сите мора да го пробаат, Дуа Липа вели – ајвар! LESKOVACKI AJVAR GONE VIRAL pic.twitter.com/CVmCeKWur7 — paninchy (@paninchy) July 23, 2020 Интересно е што за илустрација...

Кујнски тефтер 27.10.19 | 22:01

Обичајниот календар е јасен: Еве зошто ајварот никако не се прави во октомври

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар, 15 септември е вистинско...

Калеидоскоп 17.10.19 | 15:50

Затворениците од „Идризово“ ќе прават ајвар со запленети пиперки

Пиперките кои пред неколку дена беа запленети од инспекторите на Државниот пазарен инспекторат и беа доделени на Агенцијата за управување со одземен имот, се доделени...

Кујнски тефтер 28.09.19 | 16:46

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите

Aко не сте направиле ајвар, сега немојте ни да го правите – барем така велат старите народни обичаи и календари. Според обичајниот народен календар, 15 септември  е вистинско...

Кујнски тефтер 31.08.19 | 11:35

Рецепт за македонски ајвар: Стар со децении, им успева на сите!

Пробајте го овој традиционален рецепт за ајвар кој со децении се пренесува од генерација на генерација… Состојки: 10 килограми црвени пиперки 3 големи модри патлиџани 5...

Економија 22.08.19 | 14:50

Рекордни цени на пиперките – ајварот станува луксуз

Тегла домашен ајвар годинава ќе чини барем десет денари повеќе од лани. Ова го покажуваат пресметките на денар.мк според актуелните цени на пиперката. Земјоделците...