Ознака: ајвар
Македонија Кујнски тефтер 16.12.23 | 10:52

„Балкански кавијар“: Македонскиот ајвар избран за најдобро мезе во светот за 2023 година

Македонскиот ајвар е избран за најдобро мезе од зеленчук во светот за 2023 година. Листата ја состави „Taste Atlas Awards“ од каде што ги доделија наградите во повеќе различни...

Калеидоскоп 22.11.23 | 14:41

Како реагира македонски зет од Нигерија на првата пача, ајвар, пита со праз…

Македонската традиционална храна му легна на Нигериецот кој е свршен со Стефана, Македонка која на својот „тик ток“ профил споделува интересни моменти од нивната,...

Економија 29.09.23 | 17:10

Продавач на ајварски пипер во Штип: Крадеме на вагите, да знаете сите, да ве боли глава

На големо е сезоната за подготовка на зимници во Македонија,а секако тука е кралот на зимниците, ајварот. Оваа година истиот за подготовка е многу поскап поради суровините...

Економија 10.09.23 | 18:48

Годинава не се прави ајвар без 200 евра

Овошјето и зеленчукот не биле никогаш поскапи како сега, поради тоа многу граѓани годинава не планираат да прават ајвар, лутеница, малиџано, џемови, слатка, туршии…...

Балкан 30.12.22 | 15:12

Се продава како грчки производ: Грците ни го зедоа и ајварот, власта во Скопје молчи

Во маркетите низ Грција и во Европа започна да се продава ајвар. Оваа вест би била сосема нормална и за поздравува ако станува збор за производ направен во некоја од...

Црна хроника 28.09.22 | 12:42

Скопјанка починала од изгореници откако паднала во тенџере со врел ајвар

Скопјанка на возраст од околу 50 години паднала во тенџере во кое се приготвувала врела зимница, а подоцна од последиците на несреќата починала. Според информациите...

Астро 27.09.22 | 21:10

Време е за ајвар – за Девиците кошмар, за Лавиците мегдан

Овен За овие жени, зимницата е само уште една активност со која ќе ги покажат своите вештини и способности пред другите соседки и колешки. Бидејќи Овните во се треба...

Економија 11.09.22 | 16:52

Поради кризата ќе се штеди и на зимница

Граѓаните оваа есен ќе штедат и на зимница. Велат, поради зголемените трошоци  нејзината подготовка веќе станала луксуз. Најмногу ќе се штеди на правењето ајвар. Поради...

Економија 07.08.22 | 18:58

И ајварот стана луксуз

Ајварот годинава ќе биде луксуз. Метар кубен дрва се продава за 4 500 денари, зејтинот скокна на 150 до 170 денари, а неизвесна е и цената на ајварската пиперка, анализира „Сител“....

Калеидоскоп 19.04.22 | 13:48

„Би-би-си“: Ајвар – балканскиот кавијар ги зближува луѓето, а ги „раскарува“ државите

Слично на тоа како се гледа на хумусот во арапскиот свет, така секоја балканска земја и народ тврди дека ајварот потекнува од кај нив. Како што објави „Би-би-си“, пред...