Ознака: 11 Октомври
Македонија 11.10.21 | 19:11

Проданоски: Нечовечки е да дојдете денес во Прилеп и да велите дека тука немало окупатори, ами администратори

Да дојдете во градот херој, во градот Прилеп, каде што повеќе од 650 животи се загубија за ослободување од фашистичкиот окупатор, а од друга страна да ја менувате историјата...

Македонија 11.10.21 | 15:32

Максим Димитриевски: Не смееме да ги разочараме нашите предци, 80 години по Денот на Народното востание имаме големи предизвици пред нас

На денешното одбележување по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски потенцираше дека за Македонија...

Македонија 11.10.21 | 15:29

Премиерот Заев и владината делегација се поклонија пред „Могилата на непобедените“ во чест на хероите на 11 Октомври и по повод јубилејот 80 години од народното востание

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен...

Македонија 11.10.21 | 15:27

Максим Димитриевски: Од Куманово ќе тргне револуцијата за Македонија, револуција за освестување дека иднината мора да биде подобра од сегашноста

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во денешното обраќање по повод 11 Октомври – Денот на Народното востание истакна дека сега од кога било...

Македонија 11.10.21 | 15:24

Македонија го чествува Денот кога како дел од антифашистичката коалиција дојде до своја и слободна држава, денес дел од најпрогресивните демократии

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со владина делегација со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања...

Македонија 11.10.21 | 15:09

Николоски: 11 Октомври е ден кога македонскиот народ се става на страна на прогресивните народи во борба против фашизмот

Би сакал да го честитам денешниот празник, 11 Октомври навистина еден голем празник, македонскиот народ ја отпочнал борбата за конечно воспоставување на сопствена држава,...

Македонија 11.10.21 | 14:54

Груевски: Да не се забораваат и вечно да ги славиме жртвите за слободата на сите нас и хероите на Македонија. Со име, презиме и дело. Со чест и почит!

Честит 11 Октомври- денот на почетокот на народно ослободителната и антифашистичка борба на Македонија во кој животот го положија околу 25 илјади главно млади наши предци...

Македонија 11.10.21 | 14:30

Максим Димитриевски по повод 11 Октомври: Ако некој сака да избрише дека сме се бореле против бугарскиот фашистички окупатор, тој тогаш историјата или не ја смета за своја, или има некаков друг проблем

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска положи свежо цвеќе пред спомен Костурница и се обрати пред присутните по повод 11 Октомври – Денот...

Македонија 11.10.21 | 14:24

Делегации од Кабинетот на Претседателот по повод 11 Октомври, Ден на народното востание положија цвеќе во Прилеп, Куманово и во Скопје

Делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија денеска, по повод 11 Октомври, Ден на народното востание, положија цвеќе пред споменикот на...

Македонија 11.10.21 | 14:19

Мисајловски, Доцевска Божиновска и Петрушевски се поклонија пред спомениците на македонските предци

На одбележувањето на ваков голем празник, силно врежан во македонската историја, од некои луѓе кои денеска најлицемерно положуваат цвеќе и се поклонуваат пред спомениците...

Скопје 11.10.21 | 13:54

Шилегов по повод 11 Октомври: Нема никому да дозволиме да ја чепне нашата држава

На свеченостa во Скопје по повод 11 Октомври – Денот на народното востание и 80-годишнината од овој настан свое обраќање имаше и актуелниот градоначалник, Петре Шилегов,...

Македонија 11.10.21 | 13:42

Македонија го чествува 11 Октомври

Делегација на Владата на Македонија предводена од заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, заедно со министерката за труд и социјална...

Македонија 11.10.21 | 13:27

Пендаровски: Ако не бевме дел од антифашистичката коалиција, немаше да имаме своја држава

Иако денес тешко е да се даде одговор на големите историски дилеми кои биле актуелни пред многу години, можеме да бидеме сигурни дека ако не бевме дел од антифашистичката...

Македонија 11.10.21 | 13:05

Мизрахи и Зафировски положија цвеќе на споменикот на Кузман Јосифовски Питу

Рашела Мизрахи, пратеник на ВМРО ДПМНЕ и д-р Оливер Зафировски, кандидат на ВМРО ДПМНЕ за скопската општина Карпош денеска положија свежо цвеќе и му оддадоа почит на...

Скопје 11.10.21 | 12:52

Арсовска: Да продолжиме да ги следиме идеалите за подобра Македонија што ни ги оставија како аманет нашите предци!

Данела Арсовска, независна кандидатка за градоначалник на Скопје денеска положи свежо цвеќе на споменикот на Методија Андонов-Ченто, еден од основоположниците на...

Македонија 11.10.21 | 12:41

Мицковски: Одлуката дали ќе се капитулира пред Бугарите денес е иста како и онаа пред 80 години

Одлуката на македонскиот народ да стане дел од антифашистичката борба и да се крене на востание била егзистенцијална за самиот народ и за идната државност, смета активистот...

Македонија 11.10.21 | 11:50

Спасовски: 11 Октомври е вредно наследство кое го добивме од учесниците во Народноослободителната борба

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во честитка по повод државниот празник порача дека со гордост и достоинство го одбележуваме 11 Октомври, како еден...

Македонија Скопје 11.10.21 | 10:58

Арсовска: Нашите предци ни оставиле аманет дека не треба да се откажуваме, дека треба да се избориме за она што е најважно

Кандидатката за градоначалничка на Скопје, Данела Арсовска, испрати честитка по повод 11 октомври. 11 октомври е ден кога почнала нашата борба со бугарскиот фашистички...

Македонија 11.10.21 | 10:16

Заев: Поради храбрите борци на НОБ, сега стоиме тука горди, со кренати глави чувајќи го аманетот на нашите државотворци

Премиерот Зоран Заев, во честитката по повод државниот празник, порача дека празнувањето на големите датуми, оддавањето чест на сите наши претходници вградени во државноста...

Македонија 11.10.21 | 09:59

Мицкоски: 11 Октомври е ден кога слободољубивоста поведе и потоа победи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска упати честитка по повод 11 Октомври, во која вели дека овој празник е врежан во колективната меморија на Македонија,...