Францускиот голман Винсен Жерар сезонава во Кил дојде како привремена замена за Никлас Ландин, до доаѓањето на Гонзало де Варгас најавено за следната сезона.

Но, Жерар се повреди, а периодот на рехабилитација се пролонгираше и Кил мораше да најде замена која ја најде во Самир Белансе. Договорот на Жерар остана важечки се, кога конечно беше утврдено дека Жерар нема да се врати на терен и беше раскинат.

Францускиот голман, најави дека ја завршува кариерата во јуни, а раскинот на овој договор мошне веројатно значи дека веќе не вооопшто да го видиме на терените.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.