Припадниците на Кавачкиот клан ги надгледувале функционерите на поранешниот Демократски фронт пред изборите во Никшиќ во 2021 година и договориле да се „дигне“ автомобилот на поранешниот српски ракометар Владимир Мандиќ и тогашниот пратеник на ДФ Мило Божовиќ.

Ова произлегува од меѓусебната комуникација што избеганиот полицаец Љубо Миловиќ ја водел со уапсениот полицаец Петер Лазовиќ и уште неколку лица преку шифрирана апликација „Скај“, чии транскрипти на црногорските истражители им ги доставила Агенцијата за спроведување на законот на Европската унија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.