Британскиот тенисер Енди Мареј би сакал да се играат Мастерс турнири во Јужна Америка.

– Непопуларно мислење. Јужна Америка заслужува свој дел од тениската сезона со своја серија на турнири и Мастерс. Поддршката од навивачите на овие турнири е неверојатна. Неверојатна атмосфера и очигледно дел од нивната спортска култура. Вамос, АТП! – напиша трикратниот Грен слем шампион.

АТП Мастерс 1000 е серија од девет тениски турнири кои се играат во текот на годината во Европа, Северна Америка и Азија.

Серијата ги вклучува најпрестижните тениски турнири во машка конкуренција по четирите Гренд слем турнири и АТП завршниот Мастерс.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.