Македонската одбојкарска репрезентација вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ загуби од Грција со 0:3, по сетови 23:25, 22:25 и 16:25.

 

За избраниците на селекторот Јошко Миленковски ова е втор пораз во третиот настап на годинашното издание од Меморијалниот турнир по што завршија на последното, 4. место.

 

На првиот денешен натпревар Б-селекцијата на Јапонија го победи Египет со 3:1.

 

Грција со биланс две победи и еден пораз е победник на 47-то издание на „Чајка“,  Јапонија-Б е второпласирана, Египет е трет.

 

За најкорисен одбојкар на турнирот (МВП) е прогласен капитенот на македонската репрезентација Никола ЃоргиевRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.