Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Бернардо Силва, наскоро може да го смени тимот. Според британските медиуми, раководството на англискиот шампион сака да го продаде играчот. Граѓаните го ценат Португалецот на 65 милиони евра.

 

Претходно беше објавено дека Барселона е заинтересирана за услугите на Силва. Во зимскиот преоден рок каталонскиот тим веќе му се обрати на Сити со понуда од 70 милиони евра, но Британците ја одбија понудата.

 

Барселона се уште покажува интерес за Португалецот и може повторно да се обиде да го добие играчот од средниот ред на лето.

 

Актуелниот договор на Силва со Граѓаните е до летото 2025 година. Дваесет и осумгодишниот играч од средниот ред одигра 37 натпревари за Манчестер сити оваа сезона, постигна четири гола и пет асистенции.

 

Вредноста на играчот според порталот „Трансфермаркт“ се проценува на 80 милиони евраRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.