Роберто Баџо е избран за најдобар напаѓачки играч во историјата на Италија од страна на „FourFourTwo“.

Британскиот магазин го рангираше поранешниот фудбалер на Фиорентина, Јувентус, Милан и Интер на врвот на листата од 32 играчи. Во првите 10 се:

1. Роберто Баџо

2. Џузепе Меаца

3. Паоло Роси

4. Силвио Пиола

5. Луиџи Рива

6. Алесандро Дел Пјеро

7. Џампјеро Бониперти

8. Франческо Тоти

9. Гуглиелмо Габето

10. Џанлука ВијалиRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.