Бразилскиот фудбалски судија Игор Беневенуто јавно откри дека е хомосексуалец. 41-годишниот судија е првиот меѓународен судија под капата на ФИФА кој не крие дека е геј.

“Моето име е Игор Беневенуто, јас сум фудбалски судија и јас сум геј! Конечно можам да бидам свој, без маски и филтри. Мажите ме привлекуваат, но тоа што сум геј не ме прави ништо помал од другите”.Сакам да имам секс со секој фудбалер! Не барам маж. Само сакам да го почитуваат. Верувајте ми, во фудбалот има многу хомосексуалци, но 99,9% од нив се кријат – судии, играчи, тренери.Се препознаваме, објави Бразилецот.

„Фудбалот е спорт со кој пораснав, но го мразев. Не можев да го поднесам. Уште од мали нозе знаев дека сум геј. Сфатив дека не може да има подобро место од фудбалот за да ја сокријам мојата сексуалност. Но, да, играњето не беше остварлива долгорочна опција, па затоа избрав да станам судија. Целиот мој живот се жртвував себеси за да се заштитам од физичката и емоционалната злоупотреба на хомофобијата. И влегов во една од најнепријателските средини за хомосексуалец – фудбал. Еве зошто велам дека го мразев овој спорт. Од денес, сепак, никогаш повеќе нема да бидам една од другите верзии на Игор што ги создадов. Јас ќе бидам само Игор – геј човек кој ги почитува луѓето и нивниот избор без маски“, искрен е фудбалскиот судија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.