Баер Леверкузен предводен од Чаби Алонсо го обезбеди трофејот во германското фудбалско првенство – прв во клупската историја.

Избраниците на 42-годишниот тренер си го загарантираа конечното 1 место на табелата на пет недели пред крајот на сезоната во Бундеслигата, совладувајќи го денес Вердер Бремен (5:0) во 29. коло.

Конкурентите на Баер ги загубија и теоретските шанси да го стигнат лидерот. Тимот на Алонсо има 16 бодови пред двата најблиски противници на табелата.

Клубот од Леверкузен стана национален шампион за прв пат во својата историја. Претходно, Баер пет пати го зазеде второто место на крајот на сезоната во Бундеслигата, тоа се случи во 1997, 1999, 2000, 2002 и 2011 годинаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.