На 30 април, во паркот “Ибни Пајко,” со почеток од 13 часот, ќе се одржи осмото по ред издание на нашиот целодневен џез хепенинг со кој се приклучуваме кон глобалната прослава на Меѓународниот ден на џезот.

Годинава на сцената ќе ги видиме следните артисти:

Сашко Николовски Септет (МК)

Фани Поса Квартет (ХУ/СРБ/ДЕ)

Гоце Стевковски – Богданци Реунион квартет (МК)

Лана Јањанин Квартет (ХР)

Џијан Емин и Магичниот оркестар (МК)

Карлос Сардуј Грув Месинџерс (КУБА).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.