Со ПИН-Конференцијата од четврток до сабота „Таксират“ го претвори Скопје во епицентар на европската музичка сцена со повеќе од 400 домашни и странски делегати, музички професионалци, уметници и експерти. Основната мисија на конференцијата е споделување искуства, поврзување на регионот со меѓународната музичка заедница и заедничко поставување на насоките за понатамошен развој на сцената.

На конференцијата во Скопје се присутни претставници на дел од најзначајните фестивали, менаџери, агенции, издавачки куќи, музички медиуми и уметници од цела Европа и сите се собрани во МКЦ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.