KEM, иновативна хип-хоп група од Скопје го најавува издавањето на нивниот нов сингл „Taxi Driver Flow,“ возбудлива најава за нивниот долгоочекуван втор студиски албум, „Камен пламен татко“ на 26-ти мај 2024.

Формирани во 2020 година, KEM брзо се пробија на македонската рап музичка сцена. Нивниот дебитантски албум, „Columba Noachi,“ понуди нов осврт на македонскиот хип-хоп, освојувајќи ги слушателите со својот уникатен спој на стилови и длабока лирика. Разновидноста на групата блесна со нивниот сингл „Завист“ кој воведе интересна електронска димензија во нивниот звук, проширувајќи ја нивната уметничка палета.

KEM настапија во живо и на ХОТЕЛ емисијата која ја поддржува колективот Гола Планина, од кој и самите се дел.

Нивниот претстоен албум, „Камен пламен татко“ ветува дека ќе биде уште едно издание кое ќе ги предизвика границите на нивниот звук и ќе ја прикаже нивната еволуција како уметници. „Taxi Driver Flow,“ избраниот сингл од албумот, е доказ за посветеноста на KEM на иновирањето на нивниот стил и пронаоѓањето на своето место во сцената.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.