Филмот на американскиот режисер Шон Бејкер победи во конкуренција на 21 филмско дело, вклучувајќи ги и делата на истакнати режисери како Френсис Форд Копола и Дејвид Кроненберг.

По проекцијата во вторник, „Анора“ доби аплауз кој траеше седум и пол минути, а публиката аплаудираше за време на прикажувањето на двочасовниот филм.

Бејкер ја прими наградата со ѕвездата на неговиот филм Мајки Медисон и им рече на толпата дека „не знае што се случува во моментов“. На Џорџ Лукас му беше доделена почесна Златна палма, која му ја врачи неговиот стар пријател и некогашен соработник Френсис Форд Копола.

Хрватскиот краток игран филм „Човекот кој не можеше да молчи“, на режисерот и сценарист Небојша Слијепчевиќ ја освои Златната палма за најдобар краток филм.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.