Бунтовен и немирен, побожен и скандалозен, независен и насилен, Караваџо, како што го опишува режисерот Микел Пласидо во филмот „Сенката на Караваџо“, е уметник со апсолутен талент во кој живеат генијалноста и непослушноста.

Од четврток, 18 јануари, во локалните кина ќе се прикажува филмот во режија на Микеле Пласидо „Сенката на Караваџо“, за комплицираниот и авантуристички живот на еден од најголемите визуелни уметници во историјата, Микеланџело Мериза, познат како Караваџо.

Италија, во 1610 година, Караваџо е еден од најбрилијантните сликари на своето време, но и бунтовник против одлуките на црквата. Информиран дека уметникот во своите дела прикажува проститутки, крадци и скитници, папата Павле V наредува ватиканската тајна служба да го истражи Караваџо, по што тој мора да одлучи дали ќе го помилува сликарот или не, бидејќи откако бил осуден на смрт поради убиството на љубовен ривал, Караваџо го бара тоа.

Истражувачот, познат како Сенка, започнува истрага што ќе го наведе да ги открие пороците и доблестите на уметникот чиј живот го држи во свои раце.

Според режисерот Пласидо, филмот опишува голем уметник како рок ѕвезда која живее во виорот на животот и која деновиве би живеела во Њујорк или Лондон. „Караваџо дојде во Рим, центарот на светот, универзум на имигранти, проституција, кардинали, принцови и насилници. Место на огромно богатство и огромна сиромаштија, каде парите течат во палатите и каде што бездомниците гладуваат на улиците.

Бунтовен и немирен, побожен и скандалозен, независен и насилен, Караваџо, како што режисерот го опишува во филмот „Сенката на Караваџо“, е уметник со апсолутен талент во кој живеат генијалноста и непослушноста.

Комерцијален текстRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.