Долгоочекуваниот научно-фантастичен филм „Мегалополис“ на Френсис Форд Копола ја имаше својата светска премиера на 77. издание на Канскиот филмски фестивал и беше поздравен со десетминутни овации во театарот „Гранд Лумиер“, додека режисерот ги прегрнуваше актерите од неговата филмска екипа – меѓу нив Натали Емануел, Адам Драјвер, Обри Плаза и Џанкарло Еспосито и ја фрли својата шапка во публиката, пишува „Холивуд репортер“.

Копола, кој ја загуби сопругата Елеонор минатиот месец, на крајот го прекина аплаузот за да земе микрофон и да ги претстави членовите на неговото семејство кои беа со него, вклучително и неговиот син Роман Копола и сестрата Талија Шајре, кои работеа на филмот.

Сите тие беа моето семејство. И всушност, како што [ликот на Драјвер] Цезар вели [во филмот], „Сите сме едно семејство, изјавил Копола за другите соработници во филмот.

Најважното нешто што го имаме, најубавиот збор што го мислам на кој било јазик, е‘speranza’ — ‘надеж’! И тоа е она на што го посветувам овој филм. Надеж и децата. Направете го светот за децата“, додал режисерот.

Атмосферата во четвртокот пред откривањето на филмот беше епска. Прво, „Ајмакс“ рече дека ќе му даде на „Мегалополис“ глобално кино издание. Потоа, легендарната песна „My Way“ на Френк Синатра свиреше додека Копола се приближуваше до Палатата на пат кон премиерата – соодветна песна со оглед на тоа што режисерот го сними својот најнов филм надвор од холивудскиот систем, задржувајќи целосна контрола. Сето тоа беше проследено со аплауз во театарот додека пристигнувањето на Копола беше прикажано на големото платно.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.