Денес со почеток во 18:00 часот во Кинотека на Македонија ќе бидат прикажани неколку кратки македонски филмови.

Станува збор за следните филмови:

ОСТАНИ ИСПРАВЕН!!
(Remain Upright!! )
Краток игран филм, Македонија
2005, 14 мин., колор, ХД видео
Режија: Кристијан Ристевски

ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СУЗАНА АРСОВА
(The Missing of Suzana Arsova)
Краток игран филм, Македонија
1992, 21 мин., колор, ХД видео
Режија: Борис Дамовски

АМБИ
(Ambi)
Краток игран филм, Македонија
2017, 19 мин., колор, ХД видео
Режија: Марија Апчевска

АПАРТМАН
(Apartment)
Анимиран филм, Македонија
1987, 7 мин., колор, ХД видео
Режија: Афродита Марковиќ

ВЕСНИЦИ ВЕСНИЦИ
(Papers, papers)
Документарен филм, Македонија
1965, 10 мин., колор, ХД видео
Режија: Александар ЃурчиновRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.