Фестивалот на планински филм ЕХО, на 30 ноември 2023 година (четврток) во Младинскиот културен центар во Струмица, со почеток од 19:00 часот, започнува со овогодинешното дружење со локалните заедници и вљубениците во планините и природата.

Програма:

 

БЛОК 1, 19:00 часот
Кратко претставување на ЕХО, 10′
„Поврзување на летови“, Николас Бриксл, Германија, 19’, 2023
„До планините и назад“, Мајк Квигли, Канада, 47’, 2022
Пауза 15′
БЛОК 2, 20:30 часот
Презентација на Алпинистички клуб Скала, 30’
Претставување на најновата публикација на ЕХО: книгата „Пат“ од Нејц Заплотник, 10’
„Чангабанг: Враќање на Светлечката планина“, Ник Ковалски, Нов Зеланд, 20’, 2023
„Твин Оукс“, Шон О’Конор, САД, 2023, 13′
„Звучен опсег“, Тими Онил, САД, 2023, 15′
„Пионери“, Алесандро Белтраме, Италија, 30’, 2022Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.