Добитник на наградата за најдобар европски филм што ја доделува Европската филмска академија по 36-ти пат, француската крими драма „Анатомија на падот“ од 18 април ќе игра и во кината шитрум земјава. По Златната палма на Канскиот филмски фестивал, филмот го освои европскиот Оскар, а се закити и со наградите за најдобар режисер и сценарист што ги освои Французинката Кристин Трир, како и со наградата за најдобра европска актерка – Сандра Хулер. Во Берлин, Европската филмска академија ја додели петтата награда за најдобра монтажа, а шестата награда му припадна на филмот по одлука на студентско жири од различни европски земји.

Францускиот трилер Анатомија на падот ја следи приказната за писателка која се обидува да ја докаже својата невиност во смртта на нејзиниот сопруг.

Последната година Сандра, нејзиниот сопруг Самуел и нивниот единаесетгодишен син Даниел живеат во зафрлена куќа во мал град на француските Алпи. Откако Семјуел бил пронајден мртов во снегот во подножјето на планинската колиба, на полицијата не и е јасно дали се работи за убиство или Семјуел пак тој се самоубил. Кога неговата сомнителна смрт е прогласена за убиство, Сандра станува главен осомничен. Она што следи не е само истрага за околностите на смртта на Самуел, туку и интригантно психолошко патување во длабочините на често конфликтната врска на Сандра и Семјуел.

Анатомија на падот е победник и на последниот фестивал во Кан, каде се закити со наградата Златна палма, а освои и дури шест награди на Европската филмска академија (Европски Оскар), меѓу другите, во категориите најдобар филм, режисер, сценарио и актерка.

Отприлика во исто време беа објавени и номинациите за наградите Златен глобус, а номинација доби и за најпрестижната филмска награда Оскарот. Анатомија на падот доби дури четири номинации, сите во најважните категории – за најдобар филм (драма), режисер, главна актерка и сценарио.

Комерцијален текстRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.