Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 11.08.19 | 19:28

249 Македонци добија иселенички визи на американската лотарија

Американскиот Стејт департмент ги објави податоци за американската лотарија. Речиси 84.000 апликанти се избрани случајно од системот, од околу 15 милиони апликации за...

Калеидоскоп 11.08.19 | 18:16

На татко со 8 малолетни деца и 7000 денари приход му треба хуманитарна помош

Самохран родител во Македонски Брод со месечни примања од 7000 денари се грижи за деветчлено семејство со 8 малолетни дечиња. Родителот вели дека нема никакви други приходи...

Калеидоскоп 10.08.19 | 22:48

Разведени сте? Сетете се кому сте ја давале бурмата да ја проба

Прстенот од рака не се дава никому да го пробува, особено невестата не ја дава својата бурма. Тој брак нема успее и ако веќе сте разведени, сетете се, дали некому, било...

Калеидоскоп 10.08.19 | 20:49

Заспале на ливада, а одеднаш еден од нив се штрекнал бидејќи почувствувал нешто на ногата…

Љубопитно мече во близина на рускиот град Петропавловкс – Камчатка, во петокот, им пришло на двајца мажи кои спиеле на тревата. Откако помирисало еден од нив, се обидело...

Калеидоскоп 10.08.19 | 20:23

Мистериозен добротвор дели вреќи со пари

Мистериозен добротвор оваа година поделил неколку вреќи со пари во вкупен износ од 200.000 евра во германскиот град Брунсвик, јавува агенцијата ДПА. Вреќите во кои имало...

Калеидоскоп 09.08.19 | 23:34

Јанева, Камчев и Боки 13 завршија во спот со „Се ќе биде океј“

По денешната објавена снимка од страна на италијанскиот весник, социјалните мрежи „вријат“ со реакции за содржината. Во еден дел од снимката се слуша и гласот на обвинителката...

Калеидоскоп 09.08.19 | 16:34

Кога некого сакаш и не успеало, нормално дека ти е тешко: Проговори екс сопругата на Кајмакоски

Ќе излажам ако кажам дека не ми беше тешко по разводот, кога некого сакаш и нешто не успеало нормално дека ти е тешко, но се е за луѓе– вели во својата прва изјава по разводот...

Калеидоскоп 09.08.19 | 10:09

Како го добила канцерот? Марина Туцаковиќ го имала овој симптом, еве зошто никогаш не смеете да ги игнорирате знаците

Откако дозна дека има канцер, Марина Туцаковиќ се повлече од јавноста, а дека лекувањето оди во добра насока потврда е тоа што Марина полека се враќа на работните обврски,...

Калеидоскоп 08.08.19 | 12:53

Аналитичар, менаџер и консултант: Кој е новинарот што го објави видеото во кое Боки 13 зема пари од Камчев

Ларис Гаисер е авторот на статијата поткрепена со видео и аудиуо снимки на кое се гледа како Зоки Кичеец и Боки 13 земаат 1,5 милиони евра, пари со кои си ја платил слободата...

Калеидоскоп 08.08.19 | 10:01

Tоплес во градски базен отсега дозволено и за жените во Барселона

Во градот Барселона веќе нема полова дискриминација по прашањето кој смее да плива топлес во базен, а кој не. Жените отсега ќе може да се бањаат, да пливаат и да се сончаат...

Калеидоскоп 07.08.19 | 22:57

Ако сакате да ослабнете: Последниот оброк треба да ви биде во ова време!

Најновото истражување утврди кога да се јаде последниот оброк во денот за да ослабете. Научниците од Универзитетот во Алабама велат дека најдобро е последниот оброк...

Калеидоскоп 07.08.19 | 18:05

Денот кога се случуваат чуда: Утре е Света Петка

Утре, 8 август, се празнува летна Света Петка Параскева Култот кон света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу...

Калеидоскоп 07.08.19 | 15:32

Смок влегол во бањата на кривопаланчанец

Летото и летните горештини се период во кој граѓаните треба да бидат особено внимателни при изложување на сонце поради опасноста од топлотен бран, но не ретко, треба...

Калеидоскоп 07.08.19 | 15:08

Тераса „Аквариус“ самоиницијативно ќе ја отстрани платформата од Охридското eзеро!

Култната тераса „Аквариус“ во месноста Ј’но, во центарот на Охрид, самоиницијативно ќе ја отстрани платформата од Охридското Езеро. Сакам да се заблагодарам на...

Калеидоскоп 07.08.19 | 12:19

Битола во потрага: Која е девојката која од забава крши канти?

Видео на кое девојка се затрчува и со ногата удира во канта за отпадоци, само за забава, ги разбесни битолчани. Видеото беше објавено како „Инстаграм“ приказна, а откако...

Калеидоскоп 07.08.19 | 11:33

Проблематичната ѕвезда и скандалозниот принц: Ѝ подарил кредитна картичка со милиони

Мохамад бин Салман е обвинет дека го нарачал убиството на новинарот Џамал Кашоги во 2018 година. Светските медиуми пишуваат дека американската глумица Линдзи Лохан и...

Калеидоскоп 07.08.19 | 11:04

Луксузен карамбол на „порше“, „бентли“, „мекларен“

Момче во Челси направил вистински карамбол кога со своето “ауди“ влетал право во луксузните автомобили паркирани на улицата, пишуваат од британското списание „Метро“. Во...

Калеидоскоп 07.08.19 | 09:58

Утре е Света Петка – Летна, на овој ден се случуваат чуда

На 8 август се празнува Света Петка – Летна Во народот позната како света Петка. Неа и е посветена црквата во долниот дел на скопската населба Црниче. Била од словенско...

Калеидоскоп 07.08.19 | 09:27

Знаете ли каде се наоѓаат островите на Џејмс Бонд?

Во заливот Фанг Нга на Тајланд се наоѓа островот Као Пинг Кан, а 25 метри повисоко се наоѓа островот Ко Тапу. Овие островчиња заедно се познати како островите на Џејмс...

Калеидоскоп 07.08.19 | 08:48

Како била изградена црквата „Св. Никола“ во Туминец

Преспа Цар Самоил имал една чупа, ќерка. А викале Преспа. Како имот и го дале овој крај на Преспа. И по нејзиното име е името на сата Преспа (Голема и Мала) и на Преспанското...