Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 22.05.20 | 22:03

За домашните миленичиња остануваат истите термини и за време на претстојниот продолжен викенд

И во претстојниот продолжен викенд за домашните миленичиња остануваат востановените термини, соопштија од Владата, по одржаната 56-та седница. Граѓаните, во периодот...

Калеидоскоп 22.05.20 | 17:24

Охрид ја доби првата полуподморница

Во пресрет на годинешната туристичка сезона, Охрид со уште една интересна понуда – од денес ја доби првата (полу)подморница. Станува збор за интересно пловило, кое најчесто...

Калеидоскоп 22.05.20 | 13:55

Српската премиерка Ана во костим за капење

Снимена е од папараците во 2010 година за време на нејзиниот летен одмор на островот Крк на Јадранско Море, а сликата сега „исплива“ на виделина. Премиерката на Србија,...

Калеидоскоп 22.05.20 | 13:00

Кејт и принцот Вилијам организираа виртуелно бинго за лица во старечки дом

Поради препораките за заштита од коронавирусот, во овој период војвотката Кетрин и принцот Вилијам дел од своите кралски обврски ги извршуваат од дома. Кралскиот пар...

Калеидоскоп 22.05.20 | 10:06

Градоначалник лажел дека умрел од корона за да не го уапсат

Градоначалникот на еден мал град во Перу решил да се преправа дека е мртов откако бил фатен како ги крши мерките воведени поради пандемијата со коронакризата. Како што...

Калеидоскоп 22.05.20 | 09:39

Хакиран систем во џамија – наместо повик за молитва ечеше „Бела чао“

Турските власти отвориле истрага откако во Измир е хакиран системот за повикување на молитва, па од минарињата на неколку џамии е пуштена италијанската антифашистичка...

Калеидоскоп 21.05.20 | 19:10

Ана за сопругот Бастијан: Мојот соиграч и најдобар татко!!

Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ дефинитовно го обожува својот сопруг,екс капитенот на Германија, фудбалерот Бастијан Швајнштајгер. Убавата Ана тоа многу често...

Калеидоскоп 21.05.20 | 19:03

Неочекуван повик: Бред Пит ги изненадил студентите на Државниот универзитет во Мисури

Бред Пит ги изненадил студентите на Државниот универзитет во Мисури. Тој се вклучил преку видео-линк од својот дом, каде и понатаму е во карантин поради коронавирусот. Славниот...

Калеидоскоп 21.05.20 | 19:00

Лидија Вукичевиќ на 57 години како од мајка родена

Aктерката Лидија Вукичевиќ (57) и понатаму важи за една од најзгодните жени на српската јавна сцена. Дека годините се само бројка таа секојдневно докажува преку нејзините...

Калеидоскоп 21.05.20 | 15:41

До 500 денари бонус на првата уплата: Нова акција на „Спорт лајф“ за он-лајн обложување

За старт на он-лајн обложувањето „Спорт лајф“ обезбеди до 500 денари бонус на првата уплата за играње онлајн. Промотивната акција ќе трае до 15 јуни 2020 година и ќе бидат...

Калеидоскоп 21.05.20 | 11:59

Откако пукал во мајката на неговото дете, се самоуби американскиот актер Хаген Милс

Американскиот актер Хаген Милс, познат по својата улога во серијата „Баскетс“ е пронајден мртов, но постои сомнеж дека извршил самоубиство откако пукал во мајката...

Калеидоскоп 21.05.20 | 10:50

Италијанка на лотарија освои слика на Пикасо вредна еден милион евра

Италијанката Клаудија Боргоњо на хуманитарна лотарија доби слика на Пабло Пикасо, вредна еден милион евра. Нејзиното добитно ливче беше извлечено на електронска ждрепка...

Калеидоскоп 21.05.20 | 10:21

Еден од најсилните луѓе на светот пронајден мртов: Брановите го исфрлиле неговото безживотно тело на крајбрежјето

Пожарникарите од Лос Анџелес го пронашле безживотното тело на некогашниот американски борач Шад Гаспард. Имено, тој со својот деветгодишен син Ари, одлучил да плива,...

Калеидоскоп 20.05.20 | 20:30

Медицинска сестра во бикини лекува болни од ковид-19

Медицинска сестра во Тула, централна Русија, стана сензација преку ноќ откако се појави на работа во бикини под заштитна облека, со очила и нараквици. Фотографијата...

Калеидоскоп 20.05.20 | 19:44

Свадби и крштевки во Швајцарија за една недела

Владата на Швајцарија одлучи да ги отвори верските објекти од 28 мај и да им овозможи да вршат верски обреди, како што се свадби и крштевки. Се воспоставува нормален живот...

Калеидоскоп 20.05.20 | 19:08

Германки бараат да им се плати екстра, бидејќи додека работеле од дома, морале да готват, чистат, пишуваат домашна со децата

Група жени од Германија одлучија да достават сметки до германската Влада, за, како што навеле, дополнителна работа, што биле принудени да ја работат во своите домови...

Калеидоскоп 20.05.20 | 14:53

Принцот Хари доживеа нервен слом: Итно однесен на психијатрија

Според пишувањата на странските медиуми, принцот Хари доживеал нервен слом, па итно е однесен на психијатриска клиника. На приноцт Хари, пишува магазинот Глоуб, состојбата...

Калеидоскоп 19.05.20 | 23:47

Свештеник со пластичен пиштол прскал верници со света вода

Отецот Тимоти Пелк, свештеник од Мичиген стана онлајн сензација откако се одлучи малку да се забавува за Велигден и тоа почитувајќи ги препораките за физичка дистанца,...

Калеидоскоп 19.05.20 | 15:28

Гевгелиските стоматолози Александар Петковски и Томе Каркалашев со песна ги поддржаа сите изложени на ризик од вирусот

Стиховите „Чукни во дрво, вистина е, надвор е пролет, живи сме“ е метафорична порака со која сакаме да изразиме поддршка и благодарност до нашите колеги доктори кои...

Калеидоскоп 19.05.20 | 13:16

„Хјустон имаме проблем“: Kако изгледа вселената одвнатре

Астронаутите минуваат месеци во Вселената, при што нивните „земни“ навики и потреби не може да се изостават. Но, сите тие секојдневни, вообичаени појави, предмети, состојби,...