Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 05.03.23 | 11:32

Отсекогаш се чувствував поразличен: Хари уште еднаш си ја отвори душата

Британскиот принц Хари вели дека отсекогаш се чувствувал малку поразличен од неговата фамилија и дека неговата мајка се чувствувала исто. Во онлајн разговор за тагата,...

Калеидоскоп 05.03.23 | 10:44

Путин урлал на љубовницата: Протекоа информации за неговиот таен живот со гиманстичарката, никој никогаш го нема видено толку бесен

Рускиот претседател Владимир Путин, наводно е бесен на пријателите на својата тајна љубовница, поради протекување на вестите за нивниот екстравагантен живот. Нашироко...

Калеидоскоп 05.03.23 | 09:23

Се ближи 8 Март: Што да ѝ подарите според нејзиниот хороскопски знак?

Се ближи 8.Март, а доколку немате идеја што да подарите еве неколку предлози. Огнени знаци: Овен, Лав, Стрелец Пред да тргнете да купувате подарок за огнените дами, добро...

Калеидоскоп 04.03.23 | 16:02

Јапонија пронајде 7.000 острови за кои не знаела дека ги има

Јапонија направи детално мапирање на својата територија и откри дека има 7.000 острови повеќе од претходно познатите. Дигиталното мапирање спроведено од Јапонската геодетска...

Калеидоскоп 04.03.23 | 14:42

Незнам веќе од каде ми се солзите: Ана Николиќ, сакала да се откаже од се

Пејачката Ана Николиќ ја отвори душата за тешките животни моменти и големите борби за време на својата кариера. Сакам да одам. Емина Јаховиќ ми предлагаше една клиника....

Калеидоскоп 04.03.23 | 13:54

Другарка и со години и го обработувала партнерот: Тој ја остави по 24 години, а Данијела ја најде среќата со овој опасен фраер

Не се надевав дека мојот љубовен живот ќе и биде толку интересен на јавноста. Малку ме затекна се ова – рекла низ смеа Данијела Мартиновиќ(51) која е во врска со крим...

Калеидоскоп 03.03.23 | 19:59

На роденденот на аутистичниот син дошле само две другарки од одделението: Ирена со статус кој нема да ве остави рамнодушни

Вчера на Кан му беше роденден. Иако како секогаш планиравме да му го славиме роденденот во градскиот парк на поканата на едни драги гости се случи следново …Нашата...

Калеидоскоп 03.03.23 | 15:41

Утре е Тодорова сабота, ова се обичаите за овој празник

Во овој ден, прва сабота од постот, го празнуваме преславното чудо со коливото на светиот и славен великомаченик Теодор Тирон, кое има ваков почеток: за време на владеењето...

Калеидоскоп 03.03.23 | 14:04

Се ажурира националната припадност на Казимир Малевич: Музејот „Стеделијк“ во Амстердам сега го опишува апстрактниот сликар како украински

Музејот „Стеделијк“ во Амстердам сега го опишува апстрактниот сликар како украински, додека МЕТ ги прекласификува другите сликари кои се родени или работеле во земјата,...

Калеидоскоп 03.03.23 | 12:21

УНЕСКО со препорака, во Охрид да се градат еко хотели

Енергетската криза ја наметна потребата од вложување на еко зелени хотели долж Охридското езеро. Главната причина е заштита на животната средина согласно препораките...

Калеидоскоп 03.03.23 | 11:32

Гореше облакодер во Хонг Конг, се запалија и четири соседни згради

Страотен пожар изби во горните катови на една висококатница во трговскиот кварт на Хонг Конг, при што мораше да бидат евакуирани стотици луѓе, меѓу кои 170 деца. Пожарот...

Калеидоскоп 03.03.23 | 09:44

Голем осмомартовски базар „За сите посебни дами во вашиот живот“

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената, од 4-ти до 8-ми март, Скопје Сити Мол организира голем осмомартовски базар „За сите посебни дами во вашиот живот“. Билјана Тодороска...

Калеидоскоп 02.03.23 | 10:28

Згрозени од одлуката на кралот: Меган и Хари имаат само рок од две недели да се отселат од одземениот имот во Британија

Меган и Хари потврдија дека кралот Чарлс ги исфрлил од кралската резиденција Фрогмор Котиџ во Виндзор, куќата во која живееја во Обединетото Кралство. „Можеме да потврдиме...

Калеидоскоп 28.02.23 | 09:17

Илон Маск повторно е најбогат човек на светот, акциите на Тесла пораснаа за 100 отсто

Според денешниот индекс на милијардери на Блумберг, шефот на Тесла и Твитер Илон Маск се врати на врвот на листата на најбогати луѓе во светот, кој на крајот на 2022 година...

Калеидоскоп 27.02.23 | 09:26

Гран при за „Флинстонови“, прво место за „Адамс фемили“ на традиционалниот Прилепски карневал

Маската „Флинстонови“ на прилепското училиште „Блаже Конески“ е најдобрата и најоригинална маска на годинашниов карневал „Прочка 2023“ што по 21. пат се одржа во Прилеп....

Калеидоскоп 27.02.23 | 09:00

Што треба да знаете: Денеска почнува Велигденскиот пост

Од денеска почнува Велигденскиот пост посветен за подготовка и во чест и спомен на Воскресението на нашиот Господ и Спасител Исус Христос. Имиња на постот Тоа е пост...

Калеидоскоп Свет 26.02.23 | 20:26

Индиска ИТ компанија инсталира програма која на вработените им кажува кога треба да си одат дома

Една мала ИТ компанија во индискиот град Индоре смислила необичен начин да се погрижи нејзините вработени да одржуваат здрава рамнотежа помеѓу работата и приватниот...

Калеидоскоп 26.02.23 | 19:21

„Флинстонови“ ја добија Гран при наградата на прилепскиот карневал

Маската „Флинстонови“ на прилепското училиште „Блаже Конески“ е најдобрата и најоригинална маска на годинашниов карневал „Прочка 2023“, со што ја понесе Гран при...

Калеидоскоп 26.02.23 | 18:48

Човекот што тргна со стара лада да носи помош за настраданите во Турција, доби нов автомобил!

Азербејџанецот Сервер Бесирли, кој се вклучи во кампањата за помош на Турција со својот стар црвен автомобил, ќе добие нов автомобил. По земјотресите кои го погодија...

Калеидоскоп 26.02.23 | 08:50

Празник за проштавање и очистување од гревовите

Сиропусната, белата, прошталната седмица завршува со неделата и празникот Прочка кога луѓето си проштеваат едни на други, за да ги остават и гревовите со оставањето...