Категорија: Калеидоскоп
Калеидоскоп 17.03.24 | 08:35

Прости ми, простено нека ти: Денеска е Прочка, празник за проштевање и очистување од гревовите

Прочка или Велики поклади, е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата на Прочка се...

Калеидоскоп 16.03.24 | 22:03

Убави струмичанки на карневалот

Холандија на дланка“, но и цел стар и нов свет дојде вечерва на Интернационалното карневалско дефиле во Струмица. Откако кралот објави: „Време е, нека почне Струмичкиот...

Калеидоскоп 16.03.24 | 20:06

Лемпи од Финска и Влатко од Македонска Каменица пеат по пазари и ги забавуваат луѓето

Изворниот македонски мелос продолжува да се слуша ширум пазарите во земјава, претежно во источниот дел. Сето тоа благодарение на двајцата ентузијасти и вљубеници во...

Калеидоскоп 16.03.24 | 12:56

Кејт дознала дека љубовницата на Вилијам е трудна и полудела, но не сака развод: Нови теории на заговор за кралскиот двор

Целата ситуација околу Кејт Мидлтон почна да излегува од контрола. Палатата не излегува со официјални поконкретни информации, Кејт Мидлтон не се појавува во јавноста,...

Калеидоскоп 16.03.24 | 09:29

Почнаа тридневните карневалски свечености во Прилеп

Со низа манифестации и во весела атмосфера, Прилеп ги почна карневалските свечености за „Прочка 2024“ кои утре напладне ќе кулминираат со централното дефиле на маските...

Калеидоскоп 15.03.24 | 22:27

Наточила бензин 510 пати без да плати

Откако бензинската пумпа добила нови компјутери за наплата, 45-годишна жена од Линколн, Небраска, САД, открила дека може бесплатно да наполни ако двапати по ред ја провлече...

Калеидоскоп 15.03.24 | 11:15

Чоколадото веројатно ќе поскапи: Африка ја запира преработката на какао

Главните африкански фабрики во Брегот на Слоновата Коска и Гана кои преработуваат какао прекинуваат со работа, бидејќи не можат да си дозволат купување на сировата...

Калеидоскоп 15.03.24 | 08:05

Не е само Струмица: И Прилеп има карневал

о Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп денеска ќе биде отворена традиционалната изложба на маски што ги изработија основните и средните училишта во градот....

Калеидоскоп 14.03.24 | 22:34

Доаѓа голем празник: Еве што мора да направите на тој ден

Празникот Прочка или Велики Поклади, меѓу народот познат и како Проштени Поклади, спаѓа во најголемите христијански празници, според некои веднаш по Божиќ и Велигден....

Калеидоскоп 13.03.24 | 20:31

Теорија на заговор или вистина: Брижит Макрон била родена како маж

Кендис Овенс, контроверзна конзервативна коментаторка, на социјалната мрежа Х претстави бизарна теорија дека Брижит Макрон (70) всушност е родена како маж. Овој бизарен...

Калеидоскоп 13.03.24 | 17:15

Македонците најмногу сакаат да се – инфлуенсери

Порталот за вработување „Џобсикер“ (Jobseeker) објави мапа којашто покажува во кои држави ширум светот – кои работни места се најбарани и најпребарувани за оваа 2024 година....

Калеидоскоп 13.03.24 | 15:21

Младите во Македонија живеат со родителите до 32 години

За разлика од поразвиените земји во Европа, младите на Балканот доста доцна ги напуштаат домовите на своите родители и стануваат независни, покажува истражувањето...

Калеидоскоп 13.03.24 | 14:36

Се забранува движење со ратраци надвор од дозволените патишта во НП Шар Планина

Јавната установа Национален парк Шар Планина (ЈУНП. Шар Планина) забрани движење со моторни возила-ратраци надвор од дозволените патишта на територијата на паркот,...

Калеидоскоп 13.03.24 | 13:47

Вечерва почнуваат карневалските празнувања во Струмица

Со предавањето на клучот од страна на градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов на карневалистите, вечер почнуваат осумдневните карневалски празнувања во Струмица,...

Калеидоскоп 12.03.24 | 09:31

Да се исчистат каналите за одводнување и да не се фрлаат отпадоци, апелира ЦУК

Седум пожари на отворено биле пријавени изминатото деноноќие. Од РЦУК Скопје известиле за три пожари, од РЦУК Битола за три пожари и од РЦУК Велес за еден пожар на отворено,...

Калеидоскоп 10.03.24 | 10:56

Иконостас од мермер и дрвена резба, галерија икони, стари ракописи: Црквата Свети Ѓорѓи во Струга важен споменик на уметноста

Најстариот христијански верски објект во Струга, црквата „Свети Ѓорѓи“, датира од средината на 13 век и претставува круцијален споменик на уметноста од 19 век во Струшкиот...

Калеидоскоп 10.03.24 | 10:45

Исповед на турист: Отидов на нудистичко крстарење и воопшто не беше она што го замислував! Сите беа стари и дебели, никогаш повеќе нема да одам

Анонимен човек (67) напишал дека бил на нудистичко крстарење со сопругата (61). Тој во својата, по малку бизарна исповед објаснува дека ова нудистичко патување траело една...

Калеидоскоп 10.03.24 | 08:48

Календар на МПЦ: Денеска е Свети Порфириј, епископ на Газа

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 26 февруари. Денеска е Свети Порфириј, епископ на Газа. Порфириј се родил во Солун. Живеел во четвртиот век....

Калеидоскоп 09.03.24 | 18:20

Тригодишно дете се удави во базен во Прешево

Тригодишно дете без знаци на живот денеска било донесено во итната помош во Прешево, што предизвика големо внимание во јавноста. Дежурните екипи веднаш ја известиле...

Калеидоскоп 09.03.24 | 13:59

Пет илјади чоколадни оскари попрскани со 24-каратна златна прашина ќе се направат за претстојната забава за Оскарите

Чоколаден оскар е еден од заштитните знаци на Гувернерскиот бал, ексклузивната забава која следува по церемонијата на доделување Оскари. Таа ќе се одржи в понеделник...