Категорија: Скопје
Скопје 01.04.19 | 11:54

Се враќале од Будимпешта: Скопски средношколци пет часа чекале да стигне исправен автобус

Автобус со средношколци од средното училиште „Васил Антевски Дрен“ кој патувал од Будимпешта кон Скопје запрел на мост поради дефект. Учениците чекале околу 5 часа...

Скопје 31.03.19 | 13:45

Кираџиева триумфираше на Женската трка

Седмото издание на Авицена Женска трка ги изненади сите, пред се од рекордниот број на учеснички до големата позитивна енергија која се прошири низ улиците на Скопје. Како...

Скопје 31.03.19 | 10:13

Скопје трча! Над 2.000 учеснички во Женската трка

Над 2.000 учесници утрово ја започнаа „Авицена женската трка“, што се одржува во Скопје. Патеката е три километри, а стартот и целта се на бул. „Илинден“ пред фонтанта...

Скопје 30.03.19 | 11:26

Да си знаете: Викендов ќе бидат затворени неколку улици во Скопје

Продукцијата „Скопје Филм Студио“ ја известува јавноста дека во периодов се работи на снимање на нов долгометражен игран филм со работен наслов “Хомо”. Филмот ќе...

Скопје 30.03.19 | 10:15

На точак: Наместо мртви ленти ни требаат велосипедски ленти

1. Ни викаат: Нема место за велосипедски ленти! —————– Зошто да нема место за велосипедски ленти, а низ градот има многу коловозни ленти кои секогаш се...

Скопје 29.03.19 | 21:05

В недела по Скопје нема да се вози

Град Скопје информира дека в недела на четири локации во Скопје ќе се воведе привремен сообраќаен режим со кратки прекини на сообраќајот. Екипите на ЈП „Улици и патишта“...

Скопје 29.03.19 | 14:54

Автобуските линии 8, 15А и 18 в недела ќе возат по изменета траса

В недела (31.03.2019 година), во период од 8 до 12 часот, поради одржување на Женска трка, автобусите на линиите 8, 15А и 18 ќе имаат изменет режим на сообраќање, соопшти Јавното...

Скопје 29.03.19 | 14:44

В понеделник априлијада под мотото „Скопје се смее“

Детскиот културен центар „Карпош” и Град Скопје в понеделник на плоштад Македонија организира детска журка Априлијада „Скопје се смее”, за сите училишта, градинки,...

Скопје 29.03.19 | 13:40

Град Скопје дава 5,5 милиони евра за „Паметен град“

Според објавениот тендер, проектот „Паметен град“ ќе го чини Скопје 5,5 милиони евра за набавка и имплементација на систем за паметно осветлување и платформа за дигитален...

Скопје 29.03.19 | 11:31

Викендов ќе бидат затворени неколку улици во Скопје

Продукцијата „Скопје Филм Студио“ ја известува јавноста дека во периодов се работи на снимање на нов долгометражен игран филм со работен наслов “Хомо”. Филмот ќе...

Скопје 28.03.19 | 12:46

Дојдоа и му го исчистија ѓубрето од дворот

По наредба на овластен инспектор за животна средина од град Скопје, комуналните служби расчистија голема количина на отпад што се наоѓа во двор на приватен имот во населбата...

Скопје 28.03.19 | 12:11

Рекорден број пријавени на „Женска трка“ ќе трчаат во недела во Скопје

Годинава Сојузот на спортови на Град Скопје во рамките на Виз Ер Скопски маратон го одбраа 31-ви март како идеален датум за реализација на трката. Стартната точка е кај...

Скопје 28.03.19 | 11:07

Еко-патрола ги учи граѓаните правилно да го фрлаат отпадот

Еко-патролата на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје продолжува со едукативните активности на терен, со цел информирање на граѓаните како правилно и совесно да постапуваат...

Скопје 26.03.19 | 14:19

Средствата од претставата „Галеб“ во МНТ наменети за хуманитарни цели

Во рамките на проектот Црвен крст во акција – Промоција на хумани вредности, со поддршка на Црвен крст на Република Македонија – Општинска организација Центар...

Скопје 25.03.19 | 23:49

Утре без вода дел од Центар

Дел од Општина Центар утре од девет часот нема да има вода поради отстранување дефект на водоводна мрежа на улицата „Козара“. Како што соопшти ЈП Водовод и канализација,...

Скопје 25.03.19 | 13:15

Детски Зоо маскенбал в недела во Скопската зоолошка градина

Во недела (31 март), во пресрет на празникот на шегата – 1 април, во Скопје Зоо, ќе се одржи голем детски маскенбал со почеток во 12 часот. Забавата ќе започне со едукативна...

Скопје 24.03.19 | 13:07

Децата со Даунов синдром денеска трчаа со нивните другарчиња во Градскиот парк

Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје денеска беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел да ги срушат...

Скопје 23.03.19 | 14:18

Нестручното и насилно чистење на езерцата во Градскиот парк е еколошка катастрофа

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ бара итно да запре, грубото механичко чистење на езерцата во Градскиот парк, кое, се спроведува нестручно и насилно,...

Скопје 23.03.19 | 09:50

Да ја поддржиме различноста, да трчаме за децата со Даунов синдром „Run for Down“

По повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, утре во 11 часот во Градски парк на Школка ќе се одржи хуманитарна трка за деца со Даунов синдром – „Run for Down“, во организација...

Скопје 23.03.19 | 09:30

Акција за чистење на прк-шумата Гази Баба

Градоначалникот на општината Гази Баба Борис Георгиевски, Јавното комунално претпријатие „Гази Баба” и ЈП Комунална хигиена, во придружба на студенти од факултетите...