Категорија: Скопје
Скопје 13.06.19 | 09:20

Привремен режим на сообраќајот на булеварот „Партизански одреди“

Поради изведба на градежни работи за реконструкција на коловозот на булеварот „Партизански одреди“, на потегот од булеварот „8.Септември“ до мостот „Обединети нации“,...

Скопје 13.06.19 | 08:57

Тимови на Црвениот крст ќе патролираат низ центарот

Од денес по два мобилни тима на Црвениот крст на Град Скопје во периодот од 11 до 16 часот ќе патролираат низ централното градско подрачје и на поголемите автобуски постојки...

Скопје 12.06.19 | 23:58

Отец Пимен за ЛГБТ собирот: Не мора да се исмева христијанството за да се биде респектиран член на заедница

По собирот кој го организираше ЛГБТ заедницата во Скопје на кој можеше да се види перформанс за кој како што велат од заедницата ги искажувале своите чувства и како...

Скопје 12.06.19 | 23:31

Богдановиќ: За време на викенди, Дебар Маало ќе биде претворено во пешачка зона

Гостин во Централниот Дневник на 1ТВ беше Саша Богдановиќ, актуелен градоначалник на општина Центар кој зборуваше за рушењето на дивите тераси во Дебар Маало. Ние веќе...

Скопје 12.06.19 | 22:57

На ЛГБТ собирот во Скопје, им ставале полови органи на христијански светци!

Припадниците на ЛГБТ, вчера, во склоп на Недела на гордоста, приредија сексуални перформанси во Музејот на современа уметност. Тие на различни начини се обидоа да ја...

Скопје 12.06.19 | 17:25

Од утре привремен режим на сообраќајот на булеварот „Партизански одреди“

Поради изведба на градежни работи за реконструкција на коловозот на булеварот „Партизански одреди“, на потегот од булеварот „8 Септември“ до мостот „Обединети нации“,...

Скопје 12.06.19 | 16:52

Змии во Центар

И оваа година за градските власти како да не е научена лекцијата од минатата година кога змии слободно шетаа по улиците на Скопје и ги плашеа граѓаните. Пред поволина...

Скопје 12.06.19 | 15:53

Шилегов заокружи 50ка со двојазични торти и Северна

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го прослави 50. роденден. Тој на „Фејсбук“ ги сподели роденденските торти кои ги добил. Ви благодарам на сите за роденденските...

Скопје 12.06.19 | 14:53

Тргна проектот за Кале, од „Водњанска“ до Чаир за 5 минути

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, Претседателот на одборот на директори на компанијата „Мега инженеринг консалтинг АД“ Ајкут Јилдирим и претставникот на Групата...

Скопје 12.06.19 | 12:21

Во петок стартува новата сезона на Аква Паркот во Скопје

Во петок, со почеток од 10:00, ќе стартува новата летна сезона во Аква Паркот во склоп на СЦ „Борис Трајковски“. Оваа година, Аква паркот повторно нуди интересни содржини...

Скопје 12.06.19 | 11:04

Општина Центар и денеска ги урива терасите во Дебар Маало

И денеска продолжува акцијата на Општина Центар  за уривање на дивите тераси на кафулињата. Во тек се активности за отстранување на терасите на улицата Ленинова. Дел...

Скопје 11.06.19 | 15:40

Општина Центар почна да ги урива терасите во Дебар Маало

Општина Центар почна со уривање на терасите во Дебар Маало. Утрово работници со асистенција на полицијата и градежен инспекторат почнаа со отстанување на, како што...

Скопје 11.06.19 | 15:09

Судската битка за „Дрисла“ заврши со нов концесионер

Советот на Град Скопје на денешното продолжение на 30-тата седница донесе одлука со која за нов концесионер на депонијата „Дрисла“ е избран конзорциумот предводен...

Скопје 11.06.19 | 12:19

Итната помош од вчера има уште 6 нови возила

Новите шест амбулантски возила на Службата за Итна медицинска помош се пуштени во употреба, соопшти Здравствен дом на Скопје. Со тоа, за прв пат по подолг временски период,...

Скопје 11.06.19 | 11:00

Поскапува влезот во скопската Зоолошка – 80 денари, во Дино паркот плус 50 денари

Новиот ценовник на скопската Зоолошка предвидува, освен поскапата влезница за посета на Зоолошката градина од 50 на 80 денари, да има и дополнителни влезници за содржините...

Скопје 10.06.19 | 22:24

Кирацовски ќе донира една плата за пожарникарите

Пратеникот Александар Кирацовски, објави дека ќе донира една пратеничка плата за пожарникарите кои денеска учествуваа во спасувањето на станарите од опожарената зграда...

Скопје 10.06.19 | 21:13

Се појавија змии во дворовите во Бардовци

Топлото време и потрагата по храна ги натера змиите да излезат од скривалиштата. Тие денеска се појавија во дворовите во населбата Бардовци. Откако драстично се стопли...

Скопје 10.06.19 | 18:53

Има ли Карпош градоначалник?

Камиони со сезонско овошје и зеленчук се паркираат на тротоарите и оттука ги продаваат своите производи. Жителите на општина Карпош се жалат дека зад себе продавачите...

Скопје 10.06.19 | 15:59

Жена на прозорец од стан над опожарениот моли за спас

Повозрасна жена сѐ уште се наоѓа во својот стан кој е над опожарениот во населбата Кисела Вода на улица ,,Народни херои“ број 23. Таа не може да се симне низ скалите, бидејќи...

Скопје 10.06.19 | 15:31

Пожарникари со скали влегоа над станот што гори за да спасат неколку деца

Пожарникарите реагираа молскавично и со скали се искачија до станот кој се наоѓа над опожарениот во наслебата Кисела Вода. Таму, како што е алармирано, има деца. Како...