среда, 19 јуни 2024
Македонија 19.06.24 | 23:02

Николоски: Ветивме дека ДУИ ќе оди во опозиција и тоа ќе се случи во недела, нема да дозволиме и Бугарија да ја уценува Македонија

Ние во кампањата имавме едно клучно ветување и една политичка заложба. Клучното ветување беше дека ДУИ ќе оди во опозиција и во недела ДУИ ќе оди во опозиција, нешто...

Фудбал 19.06.24 | 22:44

Фотографија на денот: Aлбанска радост

Албанските навивачи на денешниот дуел против Хрватска (2-2) во Хамбург истакнаа на трибините знаме со порака „Косово е Албанија“ кое по реакција на организаторите мораа...

Свет 19.06.24 | 22:33

Путин и Ким Џонг-ун договорија воен пакт

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша договор со севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун, кој вклучува ветување за взаемна одбрана, што е еден од најзначајните...

Ракомет 19.06.24 | 22:17

Во Македонија се игра светско ракометно првенство, нашите победија

Македонската женска ракометна репрезентација со триумф вечерва над САД од 32-15 го почна настап на Светското првенство за ракометарки до 20 години кое денеска стартуваше...

Економија 19.06.24 | 22:00

Николоски: Ќе се укине Фондот за иновации, таму ќе има сериозна истрага

Александар Николоски, пратеник и член на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кандидат за вицепремиер и министер за транспорт, изјави дека покрај кратењето на институции...

Свет 19.06.24 | 21:42

Детали за трагедијата во Мекa: Aџиите паѓале на температура од 51 степен

Бројот на починати за време на аџилакот во Саудиска Арабија надмина 900, јавија светските агенции, повикувајќи се на податоци од повеќе земји. Семејствата и пријателите...

Македонија 19.06.24 | 21:00

Филипче држи говор пред сликата на Тито

Кандидатот за претседател на СДСМ, проф. д-р Венко Филипче денеска оствари средби со сопартијците од Општинските организации на Ѓорче Петров и Карпош. На средбите, Филипче...

Македонија 19.06.24 | 20:47

Николоски: Идејата за поефикасна администрација ја правиме преку кратење на институции, но и функции

Со измените во Законот за организација и работа на органите на управата скративме доста институции. Идејата ни е да правиме и втор кратење на директорски места, рече...

Свет 19.06.24 | 20:39

Унгарија ќе им дозволи на украинските бегалци да останат и без документи за да ибегнат мобилизација во Украина

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потпиша декрет со кој им се овозможува на украинските граѓани да добијат дозволи за престој дури и со истечен пасош. ­Оваа мерка ќе...

Фудбал 19.06.24 | 20:23

Германија е веќе во втората фаза на ЕП

Домаќинот на ЕВРО2024 Германија ја забележа втората победа во групата А, совладувајќи ја вечерва во рамки на второто коло Унгарија во Штутгарт со 2-0. Стрелци на головите...

Свет 19.06.24 | 19:43

Во Полска подигнат споменик на илјадниците деца, жени и старци убиени од украинските нацисти во Втората светска војна

Споменик на масакрот во Волин е подигнат во Домостав, во Полска Активистката Малгоржата Зих објави видео од поставувањето на фигура на момче забиено на украински трозабец,...

Македонија 19.06.24 | 19:25

Mизрахи: Сите заедно со многу надеж по огромната победа ќе изградиме држава достојна за Македонија

Во вечерашото гостување во емисијата „За или Против“ на ТВ Алфа пратеничката и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи истакна дека новите кадровски решенија во новата...

Балкан 19.06.24 | 19:15

Ципрас призна дека ако Заев не го променел, Грција ќе морала да го признае уставното име на Македонија

Поранешниот премиер  Алексис Ципрас на конференцијата во Атина призна дека ако неговиот пријател Зоран Заев не прифател да го промени името на својата држава, Грција...

Свет 19.06.24 | 19:01

Западни АВАКС-и ќе следат цели, украинските ловци ќе стрелаат ракети: Ова е планот на НАТО за делување на авионите Ф-16 во Украина

На Телеграм каналите специјализирани за следење на случувањата во Украина, е објавена анализа за веројатниот план на НАТО и на Украина за распоредување и употреба на...

Македонија 19.06.24 | 18:38

Мицкоски: Не можеме да се правиме наудрени дека уставното име не е дел од правниот систем

Мојата татковина е Македонија, и при давање изјави мојата употреба на името нема да биде поинкава, но како влада ќе мораме да ги почитуваме законите и Уставот. Не можеме...

Фудбал 19.06.24 | 18:20

Еве кои убавици се израдуваа на ремито: Српска манекенка има две деца со Берат, репрезентативецот на Албанија

Албанските репрезентативци имаат згодни девојки и сопруги. Еден од клучните играчи на албанската репрезентација, напаѓачот Армандо Броја, кој е и напаѓач на англискиот...

Свет 19.06.24 | 17:55

Вознемирувачко: 500 починати аџилак во Мека од високите температури

Над 500 луѓе починаа поради болести предизвикани од високите горештини за време на аџилакот на муслиманските верници во Мека. Како што пренесува Sky News, температурата...

Твитови 19.06.24 | 17:40

Славјанка го фати ритамот

  View this post on Instagram   A post shared by Twitter Mk (@twittermk)

Фудбал 19.06.24 | 17:19

Играа Албанија и Хрватска, а навивачите скандираа „уби уби Србина“

Во натпревар со резултатски пресврти и четири голови, репрезентациите на Хрватска и Албанија одиграа нерешено 2-2 попладнево во Хамбург во рамки на второто коло во групата...

Фудбал 19.06.24 | 17:02

Дали сега ќе бидат браќа: Албанија и одзеде два бода на Хрватска

Албанија одигра нерешено против Хрватска.2-2 во Хамбург е повеќе од заслужено бидејќи Албанија беше подобра, посебно во првиот дел. Иако Албанците поведоа, „коцкестите“...