вторник, 18 јуни 2024
Вести 18.06.24 | 22:51

Сиљановска Давкова: На половина пат сме до успешна трансформација на високото образование, потребен е дијалог меѓу науката, политиката и општеството

За да го спречиме одливот на мозоци, како еден од најголемите ризици за идниот развој на науката, потребни ни се севкупни и темелни реформи во државата, и пред сè, во високото...

Македонија 18.06.24 | 22:36

Сиљановска Давкова: ФЕИТ има сериозен придонес во осовременувањето на наставно-образовниот процес и во создавањето технолошки лидери

ФЕИТ со севкупната работа, проекти, истражувања, иновации и следењето на глобалните образовни и научни текови, неспорно е дека е успешен и релевантен пример на добри...

Македонија 18.06.24 | 22:15

Владата донесе одлука за престанок на мандатот на градоначалникот на општината Сарај

На предлог на Министерството за локална самоуправа, Владата на денешната 27. седница, ја разгледа и усвои Информацијата во врска со Одлуката за престанок на мандатот...

Македонија 18.06.24 | 21:46

Мицкоски: Уште првите денови ќе имам состанок со министерот за внатрешни работи, ќе има одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, во интервју за централниот дневник на Телевизија Сител истакна дека прв приоритет...

Македонија 18.06.24 | 21:22

Портокалова фаза: Не излегувајте меѓу 11 и 17 часот, возрасните и бремените да се ослободат од работа

Владата на Република Македонија, на барање на Министерството за здравство, донесе препораки во врска со новиот топлотен бран што се очекува од утре да ја зафати...

Економија 18.06.24 | 21:17

Мицкоски: Ги уверувам граѓаните дека ќе ја вратиме и поефтиниме струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

Сакам да ги уверам граѓаните дека владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја врати цената на струјата со тенденција да ја намали кога ќе почне новиот период на регулирање на цената,...

Балкан 18.06.24 | 21:06

Шулц: ЕУ не испорача почеток на преговорите со Cеверна Македонија заради „предавството“ на Франција

„Преспанскиот договор и улогата на Алексис Ципрас и Зоран Заев и неговите тимови се историски. Решија проблем кој на граѓаните им обезбеди мирно решение и отворија...

Македонија 18.06.24 | 20:58

Tаравари: По Преспанскиот договор Грција е најголем поддржувач на Македонија за ЕУ

Арбен Таравари од „Вреди“ вечерва во интервју во „Топ тема“ изјави дека после Преспанскиот договор, Грција е најголем поддржувач на Македонија на патот кон ЕУ, пренесе...

Македонија 18.06.24 | 20:42

Спасовски незадоволен од предлогот за влада на Мицкоски

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата влада јасно е дека не постои јасен план во делот на економијата,...

Останати спортови 18.06.24 | 20:37

Ѓоковиќ ќе настапува на ЛОИ

Нема повеќе дилеми, најдобриот тенисер досега Новак Ѓоковиќ ќе игра на претстојните Олимписки игри. И покрај повредата која неодамна ја заработи, Ѓоковиќ потврди дека...

Свет 18.06.24 | 20:34

Холандски јавен сервис: Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте ќе биде новиот генерален секретар на НАТО, објави холандскиот јавен сервис НОС. Тој на таа функција ќе го замени Јенс Столтенберг,...

Економија 18.06.24 | 20:30

Во првите 100 дена инвестиција во обновливата енергија, две нови странски инвестиции, проширување на две постојни инвестиции

-Уште на почетокот ќе бидете сведоци, ќе имаме една огромна странска инвестиција во делот на енергетиката. Таа би требало да се случи уште во првите два три работни ...

Свет 18.06.24 | 20:16

Четворица загинати и 120 повредени во земјотрес со јачина од 5 степени во Иран

Земјотрес со јачина од 5 степени денеска го погоди североисточниот дел на Иран, при што четири луѓе го загубија животот, а повредени се повеќе од 120, јавија иранските...

Колумни 18.06.24 | 20:06

Екстремниот либерализам на европската политичка елита

Петар Поп-Арсов Пвиот бран на реакции по оджувањето на изборите за пратеници во Европскиот парламент полека стивнува. Сепак, неизбежни се таканаречените афтершокови...

Македонија 18.06.24 | 19:56

Мицкоски: Македонија е мојата татковина, Уставот и законите ќе ги почитуваме сите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и иден премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, во своето интервју за централниот Дневник на телевизија Сител, јасно ги изнесе своите...

Македонија 18.06.24 | 19:48

Мисајловски ќе ја води одбраната, работник и посветен промотор на државните интереси

Владо Мисајловски ќе биде новиот министер за Одбрана. На оваа позиција доаѓа од пратеничкото место во Собранието, но и од потпретседателското место во ВМРО-ДПМНЕ. Мисајловски...

Македонија 18.06.24 | 19:27

Мицкоски: За консензус за прашања од национално значење, подавам рака на СДСМ и на сите други партии

Откако ќе се консолидираат и откако ќе заврши нивното внатрешно превирање, стојам на располагање и подавам рака заедно да градиме консензус и ставови коишто се од национално...

Црна хроника 18.06.24 | 19:07

Се запали возило на автопатот Скопје-Велес

Автомобил се запалил и потоа целосно изгорел на автопатот Скопје-Велес, пренесува 24инфо.мк. Засега, според информациите, нема повредени лица, а не се знаат ниту причините...

Македонија 18.06.24 | 18:39

Огромни предизвици пред Димитриеска Кочоска која застанува на чело на министерството за финасии

Економија на колена, огромна буџетска дупка , јавен долг над 8 милијарди – што наследува новата министерка за финансии ? Она што во моментов се случува со државната каса,...

Свет 18.06.24 | 18:24

Германската министерка за внатрешни работи Фезер предупреди за зголемување на шпионажата и кибер заканите од странски земји

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер денеска предупреди за зголемување на шпионажата и кибер заканите од странски земји, вклучувајќи ги Русија, Кина...