среда, 12 јуни 2024
Свет 12.06.24 | 23:05

Биле премногу лути: Јужнокорејски зачинети тестенини повлечени од пазарот во Данска

Од пазарот во Данска повлечени се три луто зачинети производи од јужнокорејската компанија „Самијанг“. Данските власти ја донеле одлуката затоа што тврдат дека нивото...

Свет 12.06.24 | 22:51

Украина погодила руски системи за воздушна одбрана на Крим

Украинската војска соопшти дека извршила успешни напади врз руските системи за воздушна одбрана на Крим. Ракетните системи земја-воздух биле оштетени во воздушни напади...

Македонија 12.06.24 | 22:36

Ковачевски стана член на организација чија цел е да го менува образованието во светот

Eкс-премиерот Димитар Ковачевски стана член на глобалната тинк-тенк организација „COSCU“ (Конфедерација на училишта, колеџи и универзитети) чие седиште е во Хаг, Холандија. Со...

Македонија 12.06.24 | 22:21

САД и Франција: Македонија да се придржува до меѓународните обврски

САД и Франција порачуваат меѓународните обврски и договори да се почитуваат. Претседателите на двете земји, Џо Бајден и Емануел Макрон, утврдиле патоказ на двете држави...

Калеидоскоп 12.06.24 | 22:13

Ретка снимка од цело семејство на загрозен вид леопарди на Борнео

Поради човечките дејствија и климатските промени, сè повеќе животински видови се на работ на истребување… Но, повремено се јавува и трага на надеж дека не е сè толку...

Свет 12.06.24 | 22:06

Путин и Ердоган на почетокот на јули ќе се сретнат во Казахстан

Претседателот на Русија, Владимир Путин, најави дека на почетокот на јули на регионален состанок во во главниот град на Казахстан, Астана, ќе се сретне со турскиот шеф...

Македонија 12.06.24 | 21:57

Исчезнат е Стефан Ангеловски од Битола

Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од нас. Г. Оризари, Битола. Висок е 190см., тежок околу 90 кг, последен пат бил облечен со црна маица на кратки ракави, гри бермуди и бели...

Патувања 12.06.24 | 21:51

Дали би ги посетиле: Ова се топ-10 земјите за туризам без алкохол

Групните тури без алкохол и ноќевањата без алкохол се вообичаена понуда за патувања ширум светот, но некои дестинации се природно подобри за „трезните патници“ во...

Свет 12.06.24 | 21:47

Хамас бара писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за примирје со Израел

Хамас сака писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за траен прекин на огнот и повлекување на израелските сили од Појасот Газа, велат два египетски безбедносни...

Балкан 12.06.24 | 21:36

Ова е „Шота“: Презентирано првото оклопно возило дизајнирано и направено во Албанија

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во...

Економија 12.06.24 | 21:31

Лидл го купи објектот на поранешен Бриколаж

„Лидл Cеверна Македонија“ ДООЕЛ Скопје купи имот на „Скопски пазар“ АД Скопје во Општина Гази Баба кај локацијата на поранешен „Бриколаж“ за 9.564.485 евра. За зделката...

Семејство 12.06.24 | 21:21

Стар и напуштен: Ова е последната фотографија на Никола Тесла

Иако многумина го препознаваат по карактеристичните фотографии на кои се гледа  маж со продорен поглед и темна коса, последната фотографија открива уште една страна...

Здравје 12.06.24 | 21:06

Најголем број срцеви удари се случуваат во сон во утринските часови

Најмногу срцеви удари се бележат во утринските часови, особено во последната, тн. РЕМ-фаза на спиењето, покажува истражување на научниците од Харвард. РЕМ-спиењето, т.е....

Кошарка 12.06.24 | 20:55

Почина Џери Вест, човекот чија фигура се наоѓа на логото на НБА лигата

Легендарниот американски кошаркар и долгогодишен функционер на НБА лигата, како и лик чија фигура се наоѓа логото на лигата, Џери Вест, почина на 86-годишна возраст. Вест...

Свет 12.06.24 | 20:51

Повеќе од милион и половина аџии веќе пристигнаа на годишниот аџилак во Мека

Саудиските власти објавија дека повеќе од 1,5 милиони верници пристигнале во земјата за да присуствуваат на годишниот аџилак во Мека, што почнува в петок. Официјални...

Психологија 12.06.24 | 20:36

Истражување на Психолог: Интровертните деца израснуваат во внимателни личности

Според истражувањата на „Мајерс-Бригс компани“ (The ​​Myers-Briggs Company), 56,8 отсто од луѓето во светот се интроверти. Сепак, интересно во истражувањето е што интровертните...

Балкан 12.06.24 | 20:28

Таткото на Данка за тешкото секојдневие: Живееме со огромна болка, но и со надеж дека нашето девојче ќе се појави

Милош Илиќ, таткото на двегодишната Данка Илиќ, која исчезна во градот Бањско Поље кај Бор на 26 март, а која, според резултатите од истрагата, била убиена од водоводните...

Македонија 12.06.24 | 20:19

Османи: Нема македонска туку дипломатија на Република Cеверна Македонија

Според министерот за надворешни работи во заминување, Бујар Османи, придавката македонски може да се користи само во етнички, а не во државен контекст Министерот за...

Патувања 12.06.24 | 20:06

Ова е најврнежливиот град во Европа

Интернет-пребарувачот за изнајмување сместувачки капацитети, „Холид“, користејќи ги податоците од апликацијата „Ворлд ведер онлајн“, ги анализираше најврнежливите...

Музика 12.06.24 | 19:56

Влатко Стефановски со концерт во Белград ќе одбележи 50 години од својата кариера

Влатко Стефановски, познатиот македонски виртуоз на гитара, на 16 декември во Сава центар во Белград со концерт со пријателите ќе одбележи 50 години од својата кариера. -Пресек...