Иако многумина го препознаваат по карактеристичните фотографии на кои се гледа  маж со продорен поглед и темна коса, последната фотографија открива уште една страна на овој голем ум.

Никола Тесла умре во хотелскиот апартман 3327 на 33-тиот кат на хотелот Њујоркер на Божиќ, 7 јануари 1943 година, сосема сам и сиромашен.

Градоначалникот на Њујорк во својот говор го истакна Тесла како еден од најуспешните луѓе во историјата, чии достигнувања се бесценети.

На последната слика е ста и уморен Никола Тесла, со проретчена седа коса, но неговиот поглед сепак зрачи со самодоверба и достоинство.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.