вторник, 11 јуни 2024
Македонија 11.06.24 | 22:58

Аеродром, Гостивар и Сарај да добијат нови градоначалници без избори, Таравари откри детали за законот

Арбен Таравари вечерва и официјално потврди дека е подготвен законот со кој се очекува до локалните избори во октомври следната година да нема нови избори во Гостивар,...

Македонија 11.06.24 | 22:57

Ѓорчев: Стануваме земја без народ, со лошите политики на минатата власт на Македонија ѝ се случи демографска рецесија

„Прашањето на демографијата е прашање на нашиот опстанок и битисување кое што е доведено под прашање. Минатата 2023-та година се срушени сите негативни демографски рекорди...

Македонија 11.06.24 | 22:48

Петровска до Деспотовски: Изборот за лидер на СДСМ не треба да го правиме реалити шоу

Откако денеска кандидатот за претседател на СДСМ Јован Деспотовски повторно ги покани своите противкандидати на јавна дебата со свој коментар се јави Славјанка Петровска. Таа...

Калеидоскоп 11.06.24 | 22:43

Активисти за правата на животните го вандализираа портретот на британскиот крал Чарлс

Активистите за правата на животните го вандализираа првиот официјален портрет на британскиот крал Чарлс, кој моментално е изложен во галерија во Лондон.   На 11 јуни,...

Фудбал 11.06.24 | 22:33

Столе Димитриевски пристигна во Валенсија

Првото засилување на Валенсија е веќе во градот. Столе Димитриевски овој вторник допатува во градот каде утре ќе го направи последниот лекарски преглед пред потпишувањето...

Свет 11.06.24 | 22:28

Хантер Бајден е прогласен за виновен за нелегално поседување оружје додека бил зависник од дроги, му се заканува затворска казна до 25 години

Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер, е прогласен за виновен по три обвиненија за нелегално купување и поседување оружје, додека бил зависник од дрога,...

Култура 11.06.24 | 22:14

Доволно е барем еден гледач од публиката да запамети еден од нашите искази зошто сме на дното и тој да му промени некаков негов свет, кажа актерката Илина Чоревска која глуми во „На дното“ на Битолски театар

„На дното сме зошто ги учиме децата да учат на факултети, а потоа да се изгубат во битката за вработувања со партиски книшки. На дното сме кога пет минути по операцијата...

Свет 11.06.24 | 22:12

Финска најави зголемени безбедносни мерки долж границата со Русија

Финските власти денеска соопштија дека ќе ги зголемат безбедносните мерки долж затворената граница со Русија како одговор на „миграциските притисоци од Русија“. Новите...

Балкан 11.06.24 | 21:48

Србија почнува да се подготвува за изградба на нуклеарни реактори

Коментарите што по средбата на двајцата претседатели на Србија и Франција, Александар Вучиќ и Емануел Макрон, се појавија во некои медиуми во Србија во однос на насоката...

Свет 11.06.24 | 21:28

Шок откритие на британски Тајмс: Зеленски не е тој што ја води Украина! Неговиот поранешен филмски продуцент е зад сцената

Украина де факто е управувана од шефот на кабинетот на Владимир Зеленски, пишува „Тајмс“, повикувајќи се на изјавите на неколку украински функционери за растечката...

Калеидоскоп 11.06.24 | 21:09

Се појави нов вирус кој за неколку секунди ви ги собира парите од вашата картичка

Банкоматите низ Европа се цел на нов опасен софтвер. Овој нов вирус тип ги таргетира банкоматите во Европа, наречен „EU ATM Malware“, добива популарност со невидена ефективност...

Свет 11.06.24 | 20:48

Масовно труење со салмонела во Америка: Повеќе од 150 луѓе се разболеле од „заразени“ краставици

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) истражува дали консумирањето краставици доведе до пораст на случаите на салмонела низ целата земја, при што 54 лица се...

Свет 11.06.24 | 20:42

Преименувана мисијата на НАТО во Украина

НАТО договори ново име за својата мисија во Украина: Проектот повеќе нема да се вика НАТО Мисијата Украина (НМУ), туку Безбедносна помош и обука на НАТО за Украина (НСАТУ). Дипломати...

Балкан 11.06.24 | 20:27

Маж се полеа со бензин и се самозапали пред зградата на хрватската влада

Маж утрово околу 9:30 часот се полеал со бензин и се самозапалил на плоштадот пред зградата на хрватската влада во Загреб, пренесуваат хрватските медиуми. Хрватскиот...

Македонија 11.06.24 | 20:23

ЗНМ и ССНМ преку соопштение бараат извинување од Богдан Илиевски, потоа ја спуштија топката

Во само неколку часа, два различни ставови. ЗНМ и ССНМ преку соопштение бараат извинување од Богдан Илиевски, пред камерата на Алфа спуштање на топката. Откако претходно...

Македонија 11.06.24 | 20:12

Мандатарот Мицкоски ќе го истражува криминалот во енергетиката кој бил направен во минатото

Најава за нови инвестиции, но и истраги. Мандатарот Мицкоски очекува кога ќе се формира новата Влада првата инвестиција во земјава да биде токму во енергетиката – ветерна...

Останати спортови 11.06.24 | 20:03

Ивановски: За мене заврши и последната трка, трка која е пред почетокот на една од моите животни цели, вистинска љубов и пасија за која живеам

За мене заврши и последната трка, трка која е пред почетокот на една од моите животни цели, вистинска љубов и пасија за која живеам целиот мој живот. Оние кои ме знаат...

Свет 11.06.24 | 19:59

Ирачките сили убиле припадник на Исламската држава во Сирија

Ирачките безбедносни сили во Сирија убиле висок припадник на Исламската држава, одговорен за нападите врз ирачките владини сили, соопшти ирачката служба за национална...

Балкан 11.06.24 | 19:44

На девојче од Србија му растат три различни видови коса

Малата Софија од Лесковац има три години и „три вида“ коса на главата. Ако се гледа од напред – нејзината коса е кафена и права, во профил од едната страна девојчето...

Свет 11.06.24 | 19:35

Египет испорача над 94.000 тони хуманитарна помош во Газа од почетокот на конфликтот

Египетскиот министер за надворешни работи, Самех Шукри, изјави дека неговата земја доставила повеќе од 94.000 тони хуманитарна помош за Појасот Газа и обезбедила медицинска...