Првото засилување на Валенсија е веќе во градот. Столе Димитриевски овој вторник допатува во градот каде утре ќе го направи последниот лекарски преглед пред потпишувањето на договорот со тимот од Местаља. Договорот е запечатен со недели, иако ќе биде официјализиран во следните неколку часа. Спортскиот директор Мигел Анхел Корона и директорот за комуникации Хозе Мануел Сегара го чекаа во хотелот. „Многу сум среќен и многу задоволен“, беа неговите први зборови по стапнувањето во Валенсија.

 

Димитриевски (Куманово, Македонија, 1993) пристигнува како слободен играч откако го исполни договорот со Рајо Ваљекано. Голманот, кој штотуку одигра пријателски натпревари со својата репрезентација против Хрватска и Чешка, ќе стане првиот македонски фудбалер во историјата на Валенсија. Клубот Местаља има голман со 69 меѓународни натпревари за својата земја, 127 натпревари во Првата лига и 120 во Втората лига. Валенсија ќе биде петтиот клуб во неговата долга кариера, по периодите во Работнички, Гранада, Настико и Рајо. Димитриевски ќе потпише со Валенсија на две сезони плус две опционално.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.