четврток, 30 мај 2024
Македонија 30.05.24 | 22:58

Членот на ЦО на СДСМ дава загрижувачки коментар за вечерашниот партиски состанок

Констатирање на оставката на претседателот Димитар Ковачевски и на целото раководство, утврдување на времената рамка за одржување на отчетен конгрес, правилниците...

Свет 30.05.24 | 22:37

Орбан: Прашање е дали Украина во иднина ќе постои како држава

Европската унија сноси морална одговорност за вовлекување на Украина во конфликтот, бидејќи не и даде јасен план, а рано е да се преговара за влез на Киев во блокот, бидејќи...

Македонија 30.05.24 | 22:33

Бектеши: До крајот на неделата лидерот на ДУИ ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат преземени за спречување на мајоризацијата

Крешник Бектеши, член на ДУИ и министер за економија, вечерва најави дека лидерот на партијата Али Ахмети до крајот на неделата ќе ги обелодени чекорите што ќе бидат...

Свет 30.05.24 | 22:12

Швајцарски производител на сирење осуден за убиство од небрежност

Окружниот суд во централна Швајцарија осуди производител на сирење по повеќе точки од обвинение за убиство од небрежност, откако седум лица починаа откако јаделе сирење...

Македонија 30.05.24 | 21:51

Централниот одбор на СДСМ на седница треба да ги утврди правилата околу постапката за внатрепартиските избори

Централниот одбор на СДСМ вечерва одржува седница на која треба да го усвои Правилникот за критериумите, начинот и роковникот за спроведување на внатрепартиските избори...

Балкан 30.05.24 | 21:36

Додик: РС има право на одлука за мирно разединување, договор до крајот на јуни

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека Српска има право на одлука за мирно разединување, бидејќи во државната заедница на Босна и Херцеговина...

Вести 30.05.24 | 21:14

Илјадници учесници на Парадата на гордоста во Ерусалим, на чело со семејствата на заложниците заточени во Газа

Илјадници луѓе денеска се собраа на Парадата на гордоста во Ерусалим, која ја предводеа роднините на заложниците заточени во Појасот Газа. Учесниците на Парадата на...

Црна хроника 30.05.24 | 20:59

Нормализиран сообраќајот на патот Битола – Демир Хисар

Во 19:35 часот сообраќајот на патниот правец од Битола кон Демир Хисар е нормализиран, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на овој патен правец  беше...

Скопје 30.05.24 | 20:41

Без вода утре дел од улицата „20-ти Октомври“ во општина Центар

Без вода утре ќе остане дел од улицата „20-ти Октомври“ во општина Центар, информираат попладнево од Регионалниот центар за управување со кризи – Скопје. – Поради...

Свет 30.05.24 | 20:26

Германија ја заврши воената операција за испраќање помош од воздух во Газа

По два и пол месеци, германските вооружени сили ја завршија мисијата за помош од воздух над Појасот Газа. Германски транспортен авион А400М денеска последен пат полета...

Црна хроника 30.05.24 | 20:09

Сообраќајка на патот Битола – Демир Хисар, сообраќајот во прекин во двата правца

Сообраќајот на патот од Битола кон Демир Хисар е во прекин поради сообраќајна несреќа, соопшти попладнево Авто мото сојузот на Македонија. Овој патен правец е во прекин...

Македонија 30.05.24 | 20:04

Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада

Претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада. Од Кабинетот на претседателката за МИА ја потврдија...

Останати спортови 30.05.24 | 19:50

Ролан Гарос забрани алкохол на трибините

Организаторите на Ролан Гарос донесоа забрана за пиење алкохол на трибините, откако навивач го плукна белгискиот тенисер Дејвид Гофин во вторникот. „Среќни сме што...

Здравје 30.05.24 | 19:25

Министерот за здравство бара од Владата итно да се смени компресорската станица за да проработат хируршките сали

Министерот за здравство Илир Демири денеска испратил допис до Владата во кој бара итно и неодложно да се промени компресорската станица на Клинички центар за да проработат...

Скопје 30.05.24 | 19:07

Без струја утре делови од Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Чаир

Поради планирани прекини во електродистрибутивната мрежа, утре без електрична енергија ќе останат делови од скопските општини Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Чаир,...

Свет 30.05.24 | 18:44

Столтенберг го повтори повикот до членките на НАТО да и дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде време“ членките на Алијансата да преиспитаат одредени ограничувања во однос на употребата...

Останати спортови 30.05.24 | 18:32

Ѓорческа го заврши настапот на ИТФ турнирот

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го заврши настапот на ИТФ турнирот во словенскиот град Оточец, додека Горазд Србљак избори пласман во четвртфиналето...

Балкан 30.05.24 | 18:15

Стерјовски за албанската МЦН: Македонското и сите малцинства мора да имаат загарантрани места во албанскиот парламент

Лидерот на единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, Васил Стерјовски, за албанската МЦН оценува дека „актуелниот пропорционален...

Калеидоскоп 30.05.24 | 18:13

Драмски театар со „Чудна случка со кучето во ноќта“ го затвора 25. Фестивал на монодрама во Битола

Со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта” на Драмски театар Скопје се затвора 25-от Интернационален Фестивал на монодрама Битола 2024. Претставата ќе им биде посветена...

Скопје 30.05.24 | 17:48

Скопската зоолошка го одбележа Светскиот ден на морските лавови

Зоолошката градина во Скопје денеска го прослави Светскиот ден на морските лавови, информираат на нивната страница на „Фејсбук“. – Денеска го прославуваме Светскиот...