понеделник, 27 мај 2024
Свет 27.05.24 | 23:01

Нетанјаху призна, се случила трагична грешка при нападот на шаторскиот камп во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше нападот во текот на ноќта врз шаторскиот камп во градот Рафа во кој загинаа најмалку 45 лица. Израелските одбранбени...

Свет 27.05.24 | 22:54

Полска им го ограничи движењето на руските дипломати

Полска одлучи да го ограничи движењето на руските дипломати поради „вмешаноста на Москва во хибридна војна“ против таа земја, изјави за новинарите во Брисел министерот...

Останати спортови 27.05.24 | 22:23

Чесите повторно се светски прваци во хокеј

Најдобрите чешки хокеари станаа светски шампиони по седми пат во својата историја. Во големото финале пред своите навивачи во Прага ја совладаа Швајцарија со резултат...

Останати спортови 27.05.24 | 21:59

Гром удрил во авионот во кој биле македонските одбојкари, па морале принудно да слетаат во Цирих

Одбојкарите на Македонија се враќаа дома по настапот на Златната лига во Белгија, а летот од Цирих до Скопје бил неочекувано запрен по неверојатна случка – гром удрил...

Македонија 27.05.24 | 21:46

Касами: „ВЛЕН“ добива претседател на Собранието, пет министерства, плус министер без ресор

Имаме начелен договор за распределба на ресорите во првиот и вториот ешалон во следниот владин состав, но не можам да зборувам за имиња, истакна Биљал Касами, еден од...

Црна хроника 27.05.24 | 21:33

Три лица полесно повредени во собраќајка на патот Струмица-Радовиш

Три лица се полесно повредени во сообраќајка која се случила вечерва околу 18 часот на патот Струмица-Радовиш, на крстосницата за селото Градошорци. Како што информираше...

Економија 27.05.24 | 21:10

Од први јуни нови олеснувања за полесен пристап до германскиот пазар на трудот за жителите на Западен Балкан

Од Германија беше соопштено дека од сабота, 1-ви јуни, стапува на сила третата фаза од германскиот закон чија цел е привлекување странска квалификувана работна сила,...

Македонија 27.05.24 | 21:05

Милошоски: Македонија ако напредува во владеење на правото, тогаш односот на земјите членки на ЕУ кон државата ќе биде поповолен, СДСМ само нанесе штета досега

„СДСМ со вакво однесување е прашање дали го слушнала гласот на граѓаните на многу теми. Но, добро секоја партија си прави своја проценка“, истакна Антонијо Милошоски,...

Кошарка 27.05.24 | 20:55

Почина легендарниот НБА центар, Бил Волтон

На 71-годишна возраст почина поранешниот МВП во НБА лигата и член на Куќата на славните, легендарниот центар Бил Волтон. Тој ја загуби битката со ракот. Волтон е драфтуван...

Македонија 27.05.24 | 20:37

СДСМ на 30 јуни ќе добие нов претседател на партијата

Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30 јуни 2024 година (недела), по повлекувањето...

Црна хроника 27.05.24 | 20:28

Верижен судир кај Долно Косоврасти, повредено лице пренесено во болницата „Свети Еразмо“

Попладнево кај селото Долно Косоврасти, на патниот правец Дебар-Маврово, се случил верижен судир на три возила во кој потешко е повредено едно лице. Сообраќајната несреќа...

Економија 27.05.24 | 20:24

Костал: Првиот впечаток од средбата со Мицкоски е одличен, очекувам влада благонаклонета кон економијата

Андреас Костал, сопственик на компанијата „Костал“ која има свое претставништво во земјава, во гостувањето на „Трилинг“ дава одговор на прашањето за неговите први...

Македонија 27.05.24 | 20:17

Милошоски: Бројката на членовите во Влада се познати, но принципиелно е да не се лиферува со имињата додека не се потврдат

Шест членови на Влада би припаднале на Коалицијата ВРЕДИ, двајца членови би припаднале на политичката партија ЗНАМ. Останатите членови на Влада би припаднале на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 27.05.24 | 20:14

Сиљановска Давкова: Иако сум критичар на содржината на Преспанскиот договор, тој е правен акт и ќе го почитувам

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова изјави дека Преспанскиот договор е правен акт кој ќе го почитува иако е критичар на неговата содржина. Сиљановска Давкова...

Македонија 27.05.24 | 20:06

Мицкоски се сретна со евроамбасадорот Гир: Граѓаните заслужуваат европска иднина

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Тимчо Муцунски оствари средба со амбасадор на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир. Мицкоски кажа...

Македонија 27.05.24 | 19:59

Извршниот одбор на СДСМ треба да ги утврди роковите за внатрепартиски избори за ново раководство и за отчетниот конгрес

Во седиштето на СДСМ на Бихаќка, во тек е продолжение на седницата на Извршниот одбор на која надлежните комисии треба да ги презентираат правилникот и роковникот за...

Свет 27.05.24 | 19:53

Ученик нападнал професорка со нож во Франција, се обидел да побегне

Денеска 18-годишен ученик со нож нападнал професорка за време на час по англиски јазик во училиште на западот на Франција, јави телевизијата „БФМ“. Средношколецот по...

Филм 27.05.24 | 19:40

Српската актерка Мирјана Карановиќ заврши во Ургнетниот центар во Белград

Актерката Мирјана Карановиќ вчера на 26 мај заврши во Ургентниот центар откако ѝ се слошило. Но, иако синоќа не играше во претставата во Белградскиот драмски театар,...

Свет 27.05.24 | 19:27

Шпанија испраќа воена опрема во Украина вредна милијарда евра

Шпанија годинава ќе и обезбеди на Украина воена опрема вредна една милијарда евра, како дел од билатералниот договор што денеска во Мадрид го потпишаа шпанскиот премиер...

Македонија 27.05.24 | 19:19

Дајте ми македонско државјанство – можеби за многумина ова изгледа глупаво, но за мене е многу важно, вели хрватскиот професор Горан Калоѓера

Ова што го гледате на сликата, драги Македонци, е медалот заслуги за Македонија, објави на својот профил на Фејсбук, хрватскиот проф. д-р Горан Калоѓера. Тој бара македонско...