недела, 3 март 2024
Македонија 03.03.24 | 22:31

Мицкоски: Над 27 илјади потписи за Силјановска-Давкова, народот бара промени, доаѓа крај на понижувањата!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати благодарност до сите граѓани кои денеска се потпишаа за кандидатот за претседател на партијата, Гордана Силјановска-Давкова. Денес...

Македонија 03.03.24 | 22:21

Пендаровски: Широкиот фронт на поддршка е обврска за извојување на нова победа

Широкиот фронт на поддршка не е само чест, туку и обврска за посветена, чесна и храбра кампања и извојување на нова победа, порача вечерва актуелниот претседател Стево...

Здравје 03.03.24 | 21:57

Комисијата за заразни болести ќе предложи нови мерки против големата кашлица

Од Комисијата за заразни болести за в вторник најавуваат дека ќе предложат нови мерки откако денеска на Детската клиника беше хоспитализирано осуммесечно доенче со...

Свет 03.03.24 | 21:34

Неколку земји од ОПЕК + го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за уште три месеци

Неколку земји од ОПЕК+ објавија дека за три месеци го продолжуваат намалувањето на производството на нафта за да го стимулираат пазарот, пренесоа светските агенции. Ријад...

Македонија 03.03.24 | 21:14

Силјановска-Давкова се заблагодари на поддршката: Пред нас се големи промени, народот легитимира, народот делегитимира

Кандидатот за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова преку видео порака попладнево се заблагодари на македонскиот народ за...

Свет 03.03.24 | 20:46

Во Марсеј прв митинг на француската екстремна десница пред изборите за ЕП во јуни

На точно 100 дена пред изборите за Европскиот парламент, во Франција денеска се одржа првиот состанок на екстремната десница, Национален собир, чија листа ја предводи...

Македонија 03.03.24 | 20:35

Ковачевски: Пендаровски има јасна визија за просперитет на државата и интеграција во ЕУ

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски од делегатите на 27. Конгрес вечерва побара поддршка за кандидатурата за втор претседателски мандат на Стево Пендаровски. Ковачевски...

Свет 03.03.24 | 20:30

Русите многу помалку летаат над источна Украина по неколкуте соборени авиони во последните денови

Руските воздушни операции над источна Украина значително се намалија откако украинската противвоздушна одбрана неодамна собори неколку руски авиони, наведуваат властите...

Ракомет 03.03.24 | 20:05

Македонските ракометарки загубија на гостински терен од Шпанија

Македонската женска ракометна репрезентација загуби вечерва на гостински терен од Шпанија со 24-20 во рамки на 4. коло во квалификациската група 5 за пласман на Европското...

Кошарка 03.03.24 | 19:37

Баскет Кам 2011 го освои трофејот во женскиот кошаркарски Куп

Кошаркарките на Баскет Кам 2011 го освоија трофејот во македонскиот кошаркарски Куп, „Благоја Георгиевски – Буштур“, совладувајќи го попладнево во финалето бранителот...

Скопје 03.03.24 | 19:18

Без струја утре делови од општините Илинден и Карпош

Поради планирани прекини во електродистрибутивната мрежа утре од 9 до 12 часот без електрична енергија ќе останат дел од од ул.„1“, ул.„2“, ул.„3“ и ул.„5“ с. Белинбегово ...

Свет 03.03.24 | 19:15

Русите продолжуваат да доаѓаат пред гробот на Навални

Гробот на Алексеј Навални во Москва и денеска беше покриен со цвеќе, а неговите сонародници сè уште доаѓаат да му оддадат почит. Редот на гробиштата Борисово во југоисточниот...

Свет 03.03.24 | 19:09

Трамп и Хејли денеска во Вашингтон се натпреваруваат во прелиминарни републикански избори

Претендентите за претседателски кандидати од Републиканската партија, Доналд Трамп и Ники Хејли денеска во Вашингтон се натпреваруваат во прелиминарни републикански...

Црна хроника 03.03.24 | 18:55

Ноќва акција во Арачиново, уапсен бегалец од затвор и лице барано со потерница

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје во содејство со Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска во 3.30 часот во Арачиново ги лишиле...

Македонија 03.03.24 | 18:42

Mисајловски: Постоиме за да направиме национално единство, за мене секој член е светост

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во „Вечерното шоу“ на Богдан Илиевски рече дека партијата поминала низ многу, но дека после сè излегледа на површина...

Македонија 03.03.24 | 18:29

Осомничените директори Васев и Нухи сè уште не се повикани да дадат исказ во ЈО

Фондот за здравствено осигурување извршил нов вонреден надзор на Клиниката за радиотерапија и онкологија, во врска со истрагата за набавка на лекови на реверс и препишување...

Црна хроника 03.03.24 | 18:16

Само вчера четири жени нападнати од партнерите, еден извадил и нож

Во текот на вчерашниот ден четири жени пријавиле семејно насилство од партнерот. Прво во Полициската станица Радовиш, 20-годишна жена од Скопје во 14.15 часот пријавила...

Македонија 03.03.24 | 18:04

Маричиќ: Очекуваме да се потврди вториот мандат на претседателот Пендаровски

Првиот вицепремиер за европски прашања Бојан Маричиќ  и секретар за меѓународна соработка на СДСМ очекува во вториот круг од претседателските избори  да се потврди...

Црна хроника 03.03.24 | 17:51

Битолчанец запали казино

Ноќва во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода Т.Т.(35) од с.Долно Оризари, Битолско. Тој се сомничи дека вчера околу 22.30 часот со запаллива...

Македонија 03.03.24 | 17:38

Aнтикорупциска да реагира што Маричиќ користи службено возило за партиски работи, бараат од ВМРО-ДПМНЕ

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на видеото на кое се гледа како вицепремиерот Бојан Маричиќ со службено возило оди да се потпиши за кандидатурата за претседател на Стево Пендаровски,...