петок, 1 декември 2023
Калеидоскоп 01.12.23 | 22:46

Директорот на Бољшој театарот поднесе оставка

Владимир Урин, директорот на светски познатиот московски Бољшој театар, најави оставка, пренесува ДПА, додавајќи дека минатата година Урин ја критикувал руската војна...

Кариера 01.12.23 | 22:43

„Заветна“ им донесе прво место на хорот и мандолинскиот оркестар од ОУ „Григор Прличев“ на наградниот конкурс во организација на „Фолконика“

Талентираните и вредни ученици од основното училиште „Григор Прличев“ во општината Гази Баба, под водство на нивната посветена наставничка Елена Владева Апостолов,...

Свет 01.12.23 | 22:41

Во Њујорк 15 синагоги добиле лажни закани за бомби

Најмалку 15 синагоги во Њујорк денеска добиле закани за бомби кои се покажале дека се лажни, соопшти еврејската безбедносна агенција во Њујорк. Според Мич Силбер, директор...

Македонија 01.12.23 | 22:28

Османи: ОБСЕ е спасена

ОБСЕ е спасена. Со овие зборови Претседавачот со ОБСЕ и Министер за надворешни работи, Бујар Османи ја започна прес-конференцијата со која се затвора Министерскиот...

Македонија 01.12.23 | 22:12

Ковачевски: Градиме модерна држава, Македонија е веќе фактор на стабилност, нашиот пат е интеграција, а не изолација

„Успеавме да ја изградиме Македонија во фактор на стабилноста и безбедноста во регионот. Владата која ја предводам ја избра опцијата на интеграција, а не изолација....

Свет 01.12.23 | 21:53

Руски генерал загина во експлозија на мина во Украина

Рускиот генерал Владимир Завадски загинал во експлозија на мина во Украина, објавија медиумите повикувајќи се на извори блиски до Кремљ. Генерал-мајор Завадски (45) беше...

Живот 01.12.23 | 21:49

Тренчевска: Ниту едно дете со попреченост не е веќе во институција, тоа е гордост и за Владата и за министерството

„Во изминатите години имаме одлична соработка со Светска Банка во спроведувањето на Проектот со подобрување на социјалните услуги. Во оваа прилика сакам да и се заблагодарам...

Економија 01.12.23 | 21:34

Ковачевски на Ден на даночници: Со ефикасен даночен систем и позитивни политики ја обезбедуваме финансиската стабилност на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на настан по повод одбележување на Денот на даночните...

Култура 01.12.23 | 21:27

Горан Стефановски е автор во фокус на 58. издание на фестивалот „Војдан Чернорински“

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп за 58. фестивал како свој Автор во фокус го именува Горан Стефановски. За македонската драма и театар,...

Култура 01.12.23 | 21:24

Пред КИЦ Скопје и на 20 локации низ цела Виена поставени брендираните парчиња од мебелот за седење Enzi за јавни површини

Денеска со куси обраќања на австрискиот амбасадор Мартин Памер, заменик- градоначалникот на Град Скопје Александар Трајановски и директорот на КИЦ Антонио Димитров,...

Свет 01.12.23 | 20:57

Почина Сандра Деј О’Конор првата жена член на Врховниот суд на САД

Сандра Деј О’Конор, првата жена која служела во Врховниот суд на САД, и тоа во најклучните моменти од американското правосудство, почина денеска на возраст од 93 години. Врховниот...

Македонија 01.12.23 | 20:42

Пратеникот Јаревски го праша вицепремиерот Битиќи: Дали е точно дека Зекири работел по ваш налог?

На денешната седница во Собранието на Македонија пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Јаревски постави три прашања до заменик премиерот Фатмир Битиќи, до министерката...

Свет 01.12.23 | 20:24

Путин со декрет ги зголеми руските вооружени сили за 15 отсто

Рускиот претседател Владимир Путин нареди зголемување на бројот на руските вооружени сили за 15 отсто, пренесоа светските агенции. Наредбата е содржана во претседателскиот...

Калеидоскоп 01.12.23 | 20:06

Трагедија во Црна Гора: Татко и син со „голф“ намерно излетале во кањон Морача

Автомобил „голф“, во кој биле 36-годишен Црногорец и неговиот шестгодишен син, излета во реката Морача на местото Криви Мост, по што двајцата загинаа, а нивните мртви...

Свет 01.12.23 | 19:51

Конгресмените изгласаа протерување на републиканец од Претставничкиот дом

Претставничкот дом на САД денеска изгласа исклучување од своите редови на паднатиот во немилост републикански конгресмен Џорџ Сантос по обвинувања дека овој претставник...

Култура 01.12.23 | 19:38

Костадиновска-Стојчевска: Ја усогласуваме законската регулатива, за подобра заштита на културното наследство

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на Втората годишна средба на архитекти и планери во организација на Комората на овластени архитекти...

Свет 01.12.23 | 19:29

Мобилните телефони ќе бидат забранети во училиштата во Нов Зеланд

Мобилните телефони ќе бидат забранети во училиштата во Нов Зеланд, изјави премиерот Кристофер Луксон, додека неговата нова влада се обидува да го промени падот на писменоста...

Црна хроника 01.12.23 | 19:16

Скопјанка подведувала две малолетнички, имале секс со возрасни лица кои ги снимале

На 01.12.2023 околу 06 часот во Скопје приведена е Г.Р. од Скопје поради основи на сомнение дека на територија на Скопје овозможувала на возрасни лица да имаат сексуални односи...

Свет 01.12.23 | 19:06

„Њујорк Тајмс“: Израелските власти знаеле за планот за напад на Хамас една година порано

Американскиот весник „Њујорк Тајмс“ денеска објави дека израелските власти добиле разузнавачки информации за борбениот план на Хамас за нападот на 7 октомври повеќе...

Балкан 01.12.23 | 18:59

Мицотакис и Радев на разговори за енергетската соработка на двете земји

Премиерот на Грција Киријакос Мицотакис и претседателот на Бугарија, Румен Радев, на средбата на маргините на 28. Конференција на ОН за климатски промени во Дубаи, разговарале...