Ознака: Звонко Давидовиќ
Македонија 24.03.21 | 08:36

Давидовиќ: Не постои кривично дело „поттикнување на бојкот“

Не постои кривично дело „поттикнување на бојкот“ и нема никакви можности кривично да се гонат поттикнувачите, вели адвокатот Звонко Давидовиќ, по тврдењето на Владата...

Македонија 23.02.21 | 09:36

Давидовиќ: Вината за бегството е кај обвинителството

Адвокатот Звонко Давидовиќ во емисијата 24 анализа потенцираше дека додека нема судско решение или правосилна судска пресуда или обвинителската наредба за нечие приведување,...

Црна хроника 27.05.20 | 14:33

Oдбраната бара изземање на судиите за „27 април“

Со барање на дел од обвинетите за изземање од расправата на судиите Јани Нича, Енвер Беџети и Тања Дуковска, во Апелациониот суд денеска се одржува јавна расправа по...

Македонија 31.01.20 | 23:06

Давидовиќ: Судиите се вмешани со политиката, судството не е самостојно

Кога еден обвинител ќе каже дека одреден судија, во случајот Добрила Кацарска влијаела врз предмет, во случајот „Империја“, ова ја покажува состојбата на нашето судство....

Македонија 19.12.19 | 22:59

Давидовиќ: Тоа што СЈО заврши во притвор кажува дека нешто многу не чини во државата

Во вечерашната емисија „Само вистина“ адвокатот Звонко Давидовиќ зборуваше за случајот „Рекет“ и истакна дека смета оти ЈО го заташкува случајот, бидејќи случајот...

Македонија 20.11.19 | 15:29

Давидовиќ: Jанева не смее да го напушти прагот од домот

Адвокатот Звонко Давидовиќ објаснува што значи одлуката на Апелација, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева да замине во домашен притвор. Според него, постојат...

Македонија 30.09.19 | 20:07

Давидовиќ: Кривично дело е признанието на Ден Дончев дека ги предупредил Швеѓаните

Апсолутно не е надлежност на Ден Дончев да предупредува странски инвеститори дека тендерот е незаконит и дека се води истрага за тоа, вели адвокатот Звонко Давидовиќ,...

Македонија 19.09.19 | 17:03

Давидовиќ: Обвинителството има цврсти докази против Филипче и Дончев во „Рекет 2“

На денешната прес-конференција адвокатот Звонко Давидовиќ, правен застапник на Вера Иванова, истакна дека вчера поднеле кривични пријави против министерот за здравство...

Македонија 13.09.19 | 13:40

Фрчкоски во одбрана на Катица, со навреди за Давидовиќ и Тупанчевски

Притворената обвинителка Катица Јанева нема правен основ, прво да издава наредби, ниту има основ во Законот за СЈО да пренесува свои овластувања или предмети на други...

Македонија 07.09.19 | 11:14

Давидовиќ: За 27 април некој во затвор, а некој е амнестиран и добива тендери

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, кој е дел од одбраната на Дејан Давидовски, кого шведскиот суд одби да го екстрадира, вели дека одбраната на осудените на вкупно околу 200...

Македонија 24.08.19 | 16:09

Звонко Давидовиќ: Објавениот записник покажа колку ни е порозно и некадарно обвинителството

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко Давидовиќ. Ова не...

Македонија 22.08.19 | 14:25

Давидовиќ: Без разрешување на Јанева не може да се именува нов специјален обвинител, па дури ни вршител на должноста

Ова се случува кога политичари подготвуваат и носат закони, без да консултираат експерти од правната фела. На површина излегуваат недостатоците и мааните, кои уште...

Црна хроника 08.08.19 | 14:36

Давидовиќ: Јанева треба веднаш да биде повикана да даде изјава

Обвинителството треба веднаш, по допрен глас, а видео снимката е допрен глас, да реагира и лицето кое се спомнува во разговорот на снимката, обвинителката Јанева, да...