Ознака: ЗСО
Свет 17.05.24 | 11:18

Стано: Нацрт-статутот на ЗСО треба да се најде во дијалогот, не сме запознаени со предлогот на Приштина

Европската унија смета дека нацрт-статутот на Заедницата на српски општини треба да биде претставен во дијалог, во согласност со релевантните договори, изјави портпаролот...

Балкан 24.04.24 | 22:15

Макрон му порача на Курти: Членството на Косово во Советот на Европа е поврзано со формирањето на ЗСО

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, телефонски се јавил во привремените институции на Приштина, Аљбин Курти и му рекол дека договорите мора да се спроведат, како...

Балкан 13.12.23 | 10:35

Дачиќ: Без ЗСО нема дискусија за француско-германскиот план

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави денеска дека нема да има дискусија за спроведување на...

Балкан 27.10.23 | 21:50

Вучиќ: Курти вчера направи трик во Брисел, јасно е дека не сака да формира ЗСО

Иако вчера по состанокот во Брисел изјави дека не се разговарало за „потпишување на што било“ претседателот Александар Вучиќ вечерва на ТВ Пинк изјави дека Курти вчера...

Балкан 19.07.23 | 10:01

Ескобар: Обврска на Косово е да формира Заедница на српски општини

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар за време на своето обраќање пред американскиот Конгрес изјави дека владата на Косово мора да почне со...

Балкан 17.06.23 | 15:40

Мора да бидеме крајно внимателни за да избегнеме модел што би наликувал на Република Српска, вели Османи

Претседателката на Косово Вјоса Османи во изјава за „Дојче веле“ истакна дека Приштина е подготвена да направи повеќе за етничките Срби да се чувствуваат рамноправни,...

Балкан 09.06.23 | 11:03

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во...

Балкан 06.06.23 | 09:38

Ескобар: Курти и да не сака сепак ќе се формира ЗСО

Специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар во интервју за виенскиот весник „Пресе“ изјави дека мора да се формира Заедница на српски општини. Тој...

Свет 04.05.23 | 12:40

ЕУ со жестоки критики за распуштањето на управувачкиот тим на ЗСО

Разрешувањето на управувачкиот тим кој беше задолжен за исработка на статутот за Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО) од страна на косовскиот премиер...

Балкан 03.05.23 | 08:10

Вучиќ: Приштина не сака да ја исполни обврската за ЗСО

Српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата во Брисел изјави дека е јасно дека Приштина не сака да ја исполни обврската за ЗСО. Стигнавме до ѕидот, посочи Вучиќ....

Балкан 01.05.23 | 10:50

Курти: На север во Косово нема да има Република Српска

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за Хина пред новата рунда дијалог за нормализирање на односите со Србија изјави дека нема да дозволи создавање на некоја...

Балкан 21.04.23 | 07:57

Изборите на северот на Косово се срам за Европа: Сега ни е јасно сè, нема да има ЗСО

В недела на северот на Косово ќе има страшен ден за демократијата и тежок ден за српскиот народ, ден во кој официјално ќе биде обележан срамот на Европа и светот за тоа...

Балкан 19.04.23 | 08:38

На денешен ден Косовците ветија дека ќе формираат Заедница на српски општини, ЕУ беа гарант

На денешен ден, пред 10 години, беше потпишан Првиот договор за принципите на нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, т.н. Договор од Брисел, кој беше склучен...

Балкан 18.04.23 | 15:22

Хил: Нема да се откажеме додека ЗСО не стане реалност

Американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил изјави денеска дека формирањето на Заедницата на српските општини (ЗСО) на Косово мора да биде клучен елемент број...

Балкан 16.04.23 | 17:39

Курти побара договореното од Охрид да се спроведе, Брнабиќ му врати: И ние чекаме 10 години Приштина да го направи своето

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска побара целосна имплементација на договорот Белград – Приштина за нормализација на односите, додека српската премиерка Ана...

Балкан 15.04.23 | 15:30

Српската Влада го усвои пакетoт-мерки договорен на состанокот со косовските Срби

Српската Влада на денешниот состанок усвои пакет мерки, што беше договрен меѓу претседателот Александар Вучиќ и косовските Срби на средбата во Рашка пред два дена,...

Балкан 29.03.23 | 09:20

Хил: Факт е дека Приштина треба да формира Заедница на српски општини

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, синоќа во Прешево изјави дека чувствува напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина и дека според него „еден од...

Балкан 11.02.23 | 14:05

Стано: ЕУ ги зема предвид коментарите на Курти во врска со Заедницата на српски општини на Косово

Европската Унија најави дека расправата и предлозите за условите што ги постави косовскиот премиер Албин Курти за формирање на ЗСО треба да се одвиваат во рамките на...

Балкан 08.02.23 | 14:46

За Хил реално е формирање на ЗСО во Косово до крајот на годината

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска изјави дека САД инсистираат да се спроведе сè што е договорено во Бриселскиот договор и изрази уверување дека...

Балкан 02.02.23 | 13:31

Албин Курти изнесе шест услови за формирање на Заедницата на српски општини

Премиерот на Приштина, Албин Курти, денеска на седницата на Собранието во Приштина презентираше шест услови за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), пренесува...