Ознака: значење
Патувања 27.07.19 | 17:49

Што значат имињата на некои главни градови во светот

Можете ли да претпоставите што значат имињата на некои главни градови во светот? Откријте кое е нивното значење и од каде потекнуваат имињата. Амстердам главниот град...

Калеидоскоп 08.05.19 | 20:27

Што значи и каква порака носи името Арчи, синот на Меган и Хари

Наследникот на Меган и Хари се вика Арчи Харисон Моунтбатерн – Винсдор. Тој е седумнаесетти во линијата за тронот и нема да има титула.  Принцот и војвотката од Сасекс...

Калеидоскоп 22.03.19 | 20:27

Ова убаво женско име значи „пролет“, но и симболизира светлост

Првиот ден од пролетта им припаѓа на сите девојки и жени низ светот кои го носат името Весна. Во старословенската митологија Весна била божица на пролетта. Нејзиното...

Астро 25.12.18 | 10:55

Кинески хороскоп: Ова се среќните бои за 2019 година

На 5 февруари официјално ќе ја започне новата кинеска година, која ќе биде под влијание на кафеавата свиња. Според кинескиот хороскоп ова се среќните бои за 2019 година...

Калеидоскоп 23.12.18 | 21:25

Што точно значи ако домот сте го украсиле со црвени, златни или бели лампиони

Новогодишните бои имаат и религиозни и историски корени, па секоја боја во себе носи различно значење и привлекува некаква енергија во вашиот дом. Еве што треба да знаете...

Семејство 13.12.18 | 14:30

Имиња за момчиња и девојчиња кои значат „ангел“

За сите кои се размислуваат кое име да му го дадат на своето најмило, погледнете 10 предлози за име на бебенце со значење „ангел“: За девојчиња: Анѓа/Ангела – силно име...